Yhteistyöllä uusia mahdollisuuksia: Boliden Harjavalta ja SAMK syventävät kumppanuuttaan

Boliden Harjavalta ja Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen. Sopimus vahvistaa pitkään jatkunutta kumppanuutta, joka keskittyy erityisesti prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakoulutukseen ja sen kehittämiseen.

Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.
Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Boliden Harjavalta, yksi Satakunnan suurimmista teollisista toimijoista, jalostaa kuparia ja nikkeliä uusiutuvan energiantuotannon, vihreän siirtymän ja modernin yhteiskunnan tarpeisiin. Yhtiö työllistää yhteensä 590 eri alojen ammattilaista Harjavallassa ja Porissa, ja sen vuoden 2024 tuotannon arvo oli 3,3 miljardia euroa. Yhtiön kuparisulatto ja kuparielektrolyysi ovat ainoat laatuaan Suomessa, ja nikkelisulatto on ainoa koko Länsi-Euroopassa.

– Olemme erityisen iloisia siitä, että Satakunnassa koulutetaan jälleen prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakouluosaajia. Haluamme olla läsnä opiskelijoiden arjessa ja tuoda opintoihin tärkeää työelämänäkökulmaa muun muassa yritysvierailujen ja vierailuluentojen kautta. Boliden Harjavalta on tehnyt yhteistyötä SAMKin kanssa jo pitkään ja odotamme innolla yhteistyön tiivistymistä entisestään, sanoo Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen.

Yhteistyön tavoitteena on vahvistaa SAMKin insinööriohjelmien ja teollisuuden välistä kytköstä entisestään. Boliden Harjavalta on ollut aktiivisesti mukana SAMKin prosessi- ja materiaalitekniikan tutkinto-ohjelman suunnittelussa ja toteutuksessa. Ohjelma käynnistyi viime vuonna, ja sen tavoitteena on vastata teollisuuden kasvaviin tarpeisiin kestävän kehityksen ja teknologian alalla.

– Boliden Harjavalta on ollut yksi keskeinen kumppani SAMKille jo pitkään. Onkin tosi hienoa, että kumppanuus saa jatkoa SAMKin uuden kumppanuusohjelman myötä. Uskon, että tämä hyvä ja pitkäjänteinen yhteistyö Boliden Harjavallan kanssa luo varmasti jatkossakin hienoja mahdollisuuksia erityisesti insinööriopiskelijoillemme, sanoo SAMKin kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Yhteistyö tarjoaa opiskelijoille arvokkaita kokemuksia ja näkemyksiä alan todellisista tarpeista. Yritysvierailut, vierailuluennot ja harjoittelupaikat auttavat opiskelijoita siirtymään sujuvasti opinnoista työelämään, samalla kun ne vahvistavat Boliden Harjavallan asemaa houkuttelevana työnantajana ja vastuullisena metallien tuottajana.

Kumppanuus on linjassa Boliden-konsernin strategian kanssa, jossa tavoitteeksi on asetettu olla maailman ilmastoystävällisin ja arvostetuin metallien tuottaja. SAMKin ja Boliden Harjavallan yhteiset hankkeet edistävät niin opiskelijoiden oppimista kuin kestävää kehitystä.

Jaa tämä sivu

SuomiAreenan tilaisuus Porin kaupungintalon sisäpihalla, kameramies seisoo selin etualalla, taustalla keskustelijat.

SAMK mukana SuomiAreenassa avaruusteknologian, osaamisen ja kestävän tulevaisuuden teemoilla

SAMK on mukana SuomiAreenassa Porissa 23.–26.6.2026. SAMK osallistuu viikon aikana sekä Kansalaistorin ohjelmaan että SuomiAreenan suureen avaruuspäivään, jossa pohditaan avaruusteknologian mahdollisuuksia ja Suomen roolia alan tulevaisuuden menestystarinana.

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra (oik.) ja NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez kuuntelivat opiskelijoiden esittelyjä avaruusaiheisista projekteista vierailullaan SAMKissa.

Kansainvälisiä avaruusalan edustajia vieraili Porissa – katso kuvagalleria

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra, NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez ja Houstonin pääkonsuli Stefan Lindström vierailivat Porissa tutustumassa alueen mahdollisuuksiin avaruusalan koulutuksen, tutkimuksen ja kansainvälisen yhteistyön kehittämisessä.

Pink roses.

SAMKista valmistui huhtikuussa yhteensä 118 opiskelijaa

SAMKista valmistui kaikkiaan 118. Valmistuneista 16 suoritti YAMK-tutkinnon. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.