Työelämäauditoinnit tuovat yritykset ja koulutuksen saman pöydän ääreen Satakunnassa

Satakunnassa on käynnistetty uusi toimintamalli, jolla vahvistetaan koulutuksen ja työelämän yhteistyötä. SAMK sekä Rauman ja Satakunnan kauppakamarit ovat toteuttaneet alueen ensimmäiset työelämäauditoinnit, joissa yritysten edustajat arvioivat ja kehittävät korkeakoulun työelämäyhteyksiä.

Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere (vas.) ja Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore antoivat auditoinnin tunnustuksen SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillalle.
Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere (vas.) ja Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore antoivat auditoinnin tunnustuksen SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillalle.

Työelämäauditoinnin tavoitteena on parantaa opiskelijoiden siirtymistä työelämään ja vastata yritysten osaajatarpeisiin entistä paremmin. Malli on ollut käytössä muualla Suomessa, ja nyt se on tuotu myös Satakuntaan.

– Strategisesti meille on tärkeää rakentaa opiskelijoille yhä selkeämpiä ja toimivampia polkuja työelämään. Se ei onnistu ilman tiivistä vuoropuhelua yritysten kanssa, sanoo SAMKin opetuksen vararehtori Timo Mattila.

Auditoinneissa yritysten asiantuntijat tarkastelevat tutkinto-ohjelmakohtaisesti oppilaitosten työelämäyhteyksiä, yhteistyön muotoja ja kehittämiskohteita. Työskentely on käytännönläheistä ja ajankäytöltään kevyttä.

– Mukaan kutsutut yritysten henkilöt ovat olleet mielellään mukana, sillä auditoinnin toimintatapa on tehokas. Pienellä ajankäytöllä saadaan hyviä oivalluksia, toteaa Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere.

– On mukava havaita, että oppilaitosten seinien sisällä on paljon sellaista, josta yritysten ihmiset eivät ole ennen olleet tietoisia, jatkaa Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore.

Ensimmäiset auditoinnit on toteutettu SAMKissa, ja seuraavaksi mallia on tarkoitus laajentaa toisen asteen ammatilliseen koulutukseen Satakunnassa. Tavoitteena on vahvistaa alueen osaamispohjaa ja vastata entistä paremmin työelämän muuttuviin tarpeisiin.

Lisätietoja:

Timo Mattila
Opetuksen vararehtori, Satakunnan ammattikorkeakoulu
puh. 044 710 6350
timo.mattila@samk.fi

Nina Pere
Toimitusjohtaja, Rauman kauppakamari
puh. 050 348 1336
nina.pere@rauma.chamber.fi

Minna Nore
Toimitusjohtaja, Satakunnan kauppakamari
puh. 044 710 5364
minna.nore@satakunnankauppakamari.fi

Jaa tämä sivu

Jesse Joensuu pelaa jääkiekkoa.

Kiekkokaukaloista koulunpenkille – aina NHL:ssä asti meritoitunut Ässien ex-kapteeni Jesse Joensuu nauttii tradenomiopinnoista SAMKissa

Entinen huippujääkiekkoilija Jesse Joensuu opiskelee ensimmäistä vuotta tradenomiopintoja SAMKissa. Hän kuvaa uran jälkeistä uutta elämänvaihetta ihannetilanteeksi.

Konetekniikan opetustilanne laboratoriossa.

Yhteishaku kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin on käynnissä

Yhteishaku syksyllä 2026 alkaviin kansainvälisiiin koulutuksiin on 7.–21.1.2026. SAMKissa on haettavana kahdeksan englanninkielistä ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta ja kaksi ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavaa koulutusta.

Jesse Peltonen istuu kahvilassa.

Käytännönläheisyys ja jatkuva oppiminen vievät konetekniikan insinööriä eteenpäin

Konetekniikan insinööriksi SAMKista vuonna 2024 valmistunut Jesse Peltonen työskentelee Aurubis Finland Oy:llä työnjohtajana. Käytännönläheinen työ, kehittymishalu ja kiinnostus teknisiin ratkaisuihin ovat kuljettaneet häntä uralla eteenpäin.