Samuli Pertun opinnäytetyöpaikka löytyi kesätöiden kautta

Samuli Perttu opiskelee neljättä vuotta SAMKissa konetekniikan insinööriksi. Hän kirjoittaa opinnäytetyötä töiden ohella.

Konetekniikan opinnoissa käytetään muun muassa Solidworksia.
Konetekniikan opinnoissa käytetään muun muassa Solidworksia.

Samuli lähti opiskelemaan konetekniikan insinööriksi, koska hän tiesi jo ammattikoulussa, kun kouluttautui autoalalle, ettei tule jäämään kyseiselle alalle. Konetekniikan opinnot kiinnostivat, koska häntä kiinnostivat materiaalit, koneet ja laitteet sekä niiden suunnittelu. Nämä häntä ovat kiinnostaneet jo yläkoulusta asti, ja hän miettikin ammattikouluun pyrkiessään myös metallialaa.

SAMKin konetekniikan insinööriopinnoissa voi suuntautua suunnitteluun tai tuotantoon. Samuli valitsi suuntautua suunnitteluun. Suunnittelupuolen opinnot ovat olleet mielenkiintoisia. Hän on käynyt myös joitakin tuotannon suuntautumisen opintoja. Opinnot kestävät neljä vuotta ja ovat laajuudeltaan 240 opintopistettä.

Opinnot sisältävät paljon eri ohjelmistojen käyttöä kuten Solidworks, Fluidsim, Autocad ja Robotstudio. Esimerkiksi Solidworksilla tehdään 3D-mallinnosta ja Fluidsimilla hydrauliikka- ja pneumatiikkasuunnittelua. Opinnoissa käytetään myös 3D-tulostinta ja opetellaan sillä tekemään erilaisia mallinnoksia ja osia. Muun muassa suunnitteluprojektikurssilla tehtiin taistelurobotti.

Samuli Perttu henkilökuvassa.
Samuli Perttu on ollut tyytyväinen konetekniikan opintoihin.

Opinnäytetyö valmistuu töiden ohessa

Harjoittelut Samuli suoritti osan hyväksi lukemalla aiemmista töistä ja loput opintojen aikana kesäisin. Harjoitteluissa hän on oppinut työnjohtotaitoja ja yleisiä työelämätaitoja. Konetekniikan harjoitteluja suoritetaan 30 opintopisteen edestä.

Opinnäytetyön Samuli tekee Turussa. Opinnäytetyöpaikan Samuli löysi työpaikkansa kautta. Opinnäytetyötä Samuli tekee samalla töissä ollessaan. Opinnäytetyön teko on ollut ajoittain haastavaa, mutta hän on saanut siihen hyvin tietoja opinnäytetyöpaikalta. Opinnäytetyötä tehdessä Samuli on oppinut paljon aiheesta ja siihen liittyvistä asioista.

Samulin tavoitteena on saada opinnäytetyö valmiiksi ja valmistua 2026. Muut opinnot hän on saanut jo suoritettua. Valmistuttuaan Samuli aikoo jäädä töihin.

Vapaa-ajallaan Samuli puuhailee aina jotain.

– Harrastan vapaapalokuntaa, metsästystä ja kiekon ammuntaa. Käyn myös välillä pelailemassa ja valmentamassa lentopalloa. Jos harrastuksia ei ole joinain päivinä niin tykkään puuhastella autojen parissa tai rakennella jotakin.

—————

Samuli Perttu

24-vuotias

Neljännen vuoden koneinsinööriopiskelija

Suuntautuu opinnoissaan suunnitteluun

Kotoisin Eurasta

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Vatajankosken viestintäpäällikkö Eero Hammaisin mukaan kumppanuus tarjoaa vahvan yhteyden sekä korkeakoulumaailmaan että työelämälähtöiseen tutkimukseen.

SAMKin kumppanuusohjelmaa kehitetään yhdessä kumppaneiden kanssa

SAMKin kumppanuusohjelma tarjoaa yrityksille ja organisaatioille mahdollisuuden pitkäjänteiseen yhteistyöhön. Tuoreen kyselyn mukaan nykyiset kumppanit ovat tyytyväisiä ohjelmaan, jota kehitetään edelleen yhdessä heidän kanssaan.

Allekirjoitustilaisuudessa mukana olivat (vas.) Tommi Kumlander, Katariina Yrjönkoski, Heikki Haaparanta, Veli-Matti Hakala, Marianne Helenius ja Tanja Vaitiniemi.

Cimcorp mukaan SAMKin kumppaniverkostoon

SAMK ja kansainvälinen automaatioalan yritys Cimcorp syventävät yhteistyötään kumppanuussopimuksella. Yhteistyötä tehdään muun muassa osaamisen kehittämisessä, opiskelijayhteistyössä sekä tutkimus- ja kehittämistoiminnassa.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.