Haku SAMKiin käynnistyi

Kevään toinen yhteishakuaika ammattikorkeakouluihin on käynnistynyt. Englanninkieliset tutkintoon johtavat koulutukset ovat olleet haussa jo viikon. Kaikki haut päättyvät 1.4.2020.

Opiskelijoita SAMK-kampus Porin luokassa.
Satakunnan ammattikorkeakoulun opiskelijoita Porin kampuksella. Kuva: Tomi Glad

Arkistokuvassa on SAMKin opiskelijoita Porin kampuksella. Tällä hetkellä kampus on suljettu koronaviruspandemian vuoksi ja opinnot suoritetaan etänä.

SAMKissa on hakukohteina yhteensä 19 päiväopetuksena tarjottavaa koulutusohjelmaa, kahdeksan monimuotokoulutuksena tarjottavaa koulutusohjelmaa ja kuusi ylemmän AMK -tutkinnon koulutusohjelmaa (Master). Osa koulutuksista tarjotaan kokonaan englannin kielellä. Osa näistä koulutuksista oli haussa jo tammikuussa.

Aloituspaikkoja AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa on SAMKissa yhteensä noin 1000 ja ylempään AMK-tutkintoon johtavassa koulutuksessa noin 200. Kaikki nyt haussa olevat opinnot käynnistyvät elo-syyskuussa 2020.

Koronaviruspandemian vaikutukset yhteishakuun

Hakeutuminen ammattikorkeakouluun tapahtuu osoitteessa opintopolku.fi. Koronaviruspandemialla on vaikutuksia ammattikorkeakoulujen opiskelijavalinnassa.

Ammattikorkeakoulut ovat päättäneet perua kevään ensimmäiseen yhteishakuun liittyvät valintakokeet, koska Suomi sulkee rajansa osana koronapandemian vastaisia toimia. Poikkeustilan aikana kansainväliset opiskelijat eivät voisi osallistua valintakokeisin Suomessa. SAMKissa tämä koskee englanninkielisen fysioterapian eli Physiotherapy-koulutuksen valintakoetta. Valintakoe toteutetaan poikkeustilanteessa online-valintakokeella, joka sisältää kirjallisen osuuden ja online-haastattelun. Hakijoille on ilmoitettu muutoksesta.

– Kevään toiseen yhteishakuun liittyvät valintakokeet – myös valtakunnallinen AMK-valintakoe – ollaan järjestämässä kevään lopulla SAMKissa suunnitellusti. Seuraamme koronatilanteen kehittymistä muiden ammattikorkeakoulujen kanssa yhdessä. Joka tapauksessa opiskelijavalinnat syksyllä 2020 alkavaan koulutukseen tehdään kevään ja kesän 2020 aikana. SAMKin sivuilla olevaa tiedotusta poikkeustilanteesta kannattaa seurata. Vaikka koronavirus hankaloittaa tänä keväänä niin korkeakoulujen opiskelijavalintoja kuin hakijoidenkin elämää, niin tästäkin varmasti selvitään, uskoo opiskelijapalveluiden päällikkö Janne Santala.

Lisätietoja:

Opiskelijapalveluiden päällikkö Janne Santala, janne.santala@samk.fi, p. 044 710 3012
Haku tapahtuu osoitteessa: opintopolku.fi
Kaikki haussa olevat koulutukset: samk.fi/haku

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Valmistuvan opiskelijan puheen piti Yrittäjän tutkinto-ohjelmasta valmistunut Viivi Virtanen.

SAMKissa juhlittiin valmistuneita – Katso tunnelmia eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2025–2026 aikana valmistuneet ja heidän läheisensä. Juhlijoita oli tänä vuonna ennätysmäärä.

SAMKissa on järjestetty jo pitkään sairaanhoitajakoulutusta sekä suomeksi että englanniksi. Arkistokuva hoitotyön simulaatiotilasta.

Kielituettu sairaanhoitajakoulutus alkaa SAMKissa ensi tammikuussa

SAMKissa alkaa tammikuussa 2027 maahanmuuttajille ja maahanmuuttajataustaisille suunnattu kielituettu sairaanhoitajakoulutus. Koulutus toteutetaan monimuoto-opintoina SAMKin Porin kampuksella.

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

Osaaja-kilpailussa palkittiin parhaat opinnäytetyöt

Osaaja on SAMKin opinnäytetyökilpailu, jossa palkitaan vuosittain edellisen kalenterivuoden opinnäytetöiden parhaimmisto. Palkittavan työn arvosanan tulee olla korkein mahdollinen eli 5. Yhteensä kilpailuun osallistui tänä vuonna 182 työtä. Määrässä oli kasvua edelliseen vuoteen verrattuna.