Opiskelijamme työllistyvät: Tradenomiopintojen myötä ura aukesi pankkialalla

Aliisa Häkli valmistui SAMKista jouluna 2025 tradenomiksi (AMK). Hän työskentelee nyt asiakkuusneuvojana Länsi-Suomen Osuuspankissa.

Aliisa Häkli kasvokuva.
Aliisa nauttii asiakastyöstä pankissa.

Tradenomiopinnot Aliisa aloitti syksyllä 2022. Salosta kotoisin oleva Aliisa muutti Poriin valmistuttuaan ylioppilaaksi ja myöhemmin aloitti myös opinnot SAMKissa. Tradenomin tutkinto valikoitui, koska sen avulla voi työllistyä monenlaisiin erilaisiin työtehtäviin sekä jatkokouluttautumismahdollisuuksia on paljon.  Tradenomin opinnoissa suuntautumisvaihtoehtoja on monia, mutta Aliisalle taloushallinto oli selkeä valinta.  

– Numerot ja talous ovat aina kiinnostaneet minua. Nautin siitä, että saan analysoida lukuja ja ymmärrän, mitä ne kertovat yrityksen toiminnasta.

Taloushallinnon opinnot yllättivät monipuolisuudellaan

Taloushallinnon opinnot olivat Aliisan mielestä mielenkiintoisia ja opintojaksoja pystyi valitsemaan ensimmäisen vuoden jälkeen paljon sen mukaan, mikä itseä eniten kiinnostaa.

– Opinnot sisälsivät paljon muutakin kuin kirjanpitoa ja oma lempikurssini olikin lopulta tilinpäätösanalyysi ja talouden kehittäminen, Aliisa summaa.

Aliisa sai kesätöitä Länsi-Suomen Osuuspankista kesällä 2024 ja samalla hän suoritti siellä opintoihin kuuluvan harjoittelun.

– Kesätyöntekijänä pääsin tutustumaan pankkimaailmaan, jossa työskentely oli kiinnostanut minua jo pidemmän aikaa.

Asiakkuusneuvojana Länsi-Suomen Osuuspankissa

Asiakkuusneuvojana Aliisa työskentelee henkilöasiakkaiden päivittäispalveluiden parissa.

–  Työssäni tapaan asiakkaita pääsääntöisesti ajanvarauksella. Jokainen tapaaminen on erilainen ja monipuolisten asiakaskohtaamisten myötä teen tiivistä yhteistyötä pankin eri asiantuntijoiden kanssa.

Vakituinen työpaikka asiakkuusneuvojana varmistui jo ennen valmistumista. Mielenkiintoinen työ oman alan parista antoi Aliisalle motivaatiota opintojen loppuun suorittamiselle.

–  Olen tyytyväinen työtilanteeseeni ja pankkialan monet mahdollisuudet innostavat etenemään uralla, Aliisa pohtii.

Työlle vastapainoa liikunnasta

Vapaa-ajalla Aliisa tykkää liikkua käyden kuntosalilla ja ulkona lenkkeillen. Jäljelle jäävä aika kuluukin ystävien ja perheen kanssa.

– Monipuolisesti liikkuminen toimii hyvänä vastapainona työlle, jossa aika kuluu pitkälti sisällä istuen, Aliisa kertoo.

—————

Aliisa Häkli

Tutkinto: Tradenomi (AMK)

Työtehtävä: Asiakkuusneuvoja

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella on nähtävissä ensimmäinen alumninäyttely URA I.

Ensimmäinen alumninäyttely tuo esiin kuvataiteilijoiden urapolkuja

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella järjestettävä ensimmäinen alumninäyttely URA I kokoaa yhteen Kankaanpäästä valmistuneita kuvataiteilijoita.

Christabel Fernando palkittiin vuoden kansainvälisenä opiskelijana.

Määrätietoisesti kohti unelmaa – opiskelijasta yrittäjäksi

Raumalla asuva Christabel Fernando rakentaa määrätietoisesti omaa uraansa yrittäjänä. SAMKin International Business -tutkinto-ohjelmasta valmistuneen Fernandon polkua ovat muovanneet opinnot, työura ja vahva kiinnostus yrittäjyyteen.