Opiskelijamme työllistyvät: Sosionomiopinnoista varhaiskasvatuksen opettajaksi

Ellen Lyyski valmistui SAMKista sosionomiksi ja työskentelee nykyään lasten parissa varhaiskasvatuksen opettajana.

Ellen Lyyski seisoo vanhan puutalon vieressä ja katsoo sivulle.

Ellen sai paljon oppeja työelämään opiskellessaan sosionomiksi.

Ellen aloitti sosionomiopinnot SAMKissa vuonna 2018. Hän valitsi opinnot mielenkiinnosta sosiaalialaa kohtaan. Opiskelupaikkana SAMK sopi Ellenin silloiseen elämäntilanteeseen hyvin, sillä se sijaitsi hänen kotikaupungissaan. Ellen valmistui sosionomiksi keväällä 2021 ja tekee tällä hetkellä oman alansa töitä. Hänen mielestään sosiaalialan tutkinnosta valmistuneen työllistymismahdollisuudet ovat hyvät, sillä vaihtoehtoja työllistyä on monia.

– Sosionomina voi työskennellä niin monissa erilaisissa työtehtävissä.

Suuntautumisvaihtoehtoja oli monia

Ellen tiesi tykkäävänsä työskennellä lasten kanssa, joten hän erikoistui opinnoissaan varhaiskasvatukseen. Silloin sosiaalialan AMK-tutkinnosta oli vielä mahdollista saada varhaiskasvatuksen opettajan pätevyys, mikä lopulta ohjasi Ellenin varhaiskasvatuksen pariin.

– Varhaiskasvatuksen opettajan pätevyys mahdollistaa entistä parempia työmahdollisuuksia, sulkematta kuitenkaan mitään pois.

Varhaiskasvatus ei kuitenkaan ollut ainoa vaihtoehto suuntautumiseen, vaan opinnoissa Elleniä kiinnosti myös mielenterveys- ja päihdetyö.

Opiskeluaika itsessään oli kivaa

Harjoittelujaksot olivat Ellenin mielestä tärkeä osa opintoja, sillä hän itse oppii parhaiten käytännössä tekemällä. Hänestä kivointa opiskelussa oli YHDESSÄ-malli, johon opiskelu perustui.

– Teimme paljon projekteja ja ryhmätöitä, mikä sopi minulle. Koin sen olevan hyvä tapa valmistautua työelämään, sillä sosiaalialalla kaikki työ tapahtuu tiimityönä muiden ihmisten kanssa.

Ellen sai SAMKista myös ystäviä, joiden kanssa on edelleen tekemisissä.

Nykyinen työ on lasten parissa

Tällä hetkellä Ellen työskentelee varhaiskasvatuksen opettajana Porissa ja hänen työpäivänsä ovat monipuolisia. Työtehtäviin kuuluu muun muassa oman ryhmän toiminnan suunnittelu ja toteutus sekä lasten oppimisen, kasvun ja kehityksen tukeminen. Lisäksi työhön kuuluu päivittäin yhteistyötä vanhempien kanssa. Parasta hänen työssään ovat kuitenkin lapset.

– Lapset ovat niin aitoja ja osaavat iloita elämän pienistä asioista.

Ellen viihtyy hyvin päiväkotityössä, mutta mahdollisesti tulevaisuudessa hän haluaisi tehdä mielenterveys- ja päihdetyötä.

Ellen Lyyski autossa, kasvokuva

Kuka: Ellen Lyyski

  • Ikä: 27 vuotta
  • Tutkinto: Sosionomi (AMK)
  • Harrastukset: Crossfit & monipuolinen liikunta

Jaa tämä sivu

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

SAMKissa on tällä hetkellä kymmenen laillistujaa, joille on tehty henkilökohtaiset opetussuunnitelmat. Artikkelissa haastateltu Getrude Kamamba on kuvassa "tutkittavana".

Kansainvälisille sairaanhoitajille sujuvampi tie suomalaiseen työelämään

Suomalaisen terveydenhuollon osaamista vahvistetaan uudenlaisella yhteistyöllä. SAMK on mukana hankkeissa, joissa kehitetään toimintamalleja EU/ETA-maiden ulkopuolella sairaanhoitajan tutkinnon suorittaneille henkilöille.

Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Yhteistyöllä uusia mahdollisuuksia: Boliden Harjavalta ja SAMK syventävät kumppanuuttaan

Boliden Harjavalta ja Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen. Sopimus vahvistaa pitkään jatkunutta kumppanuutta, joka keskittyy erityisesti prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakoulutukseen ja sen kehittämiseen.