Laitamilla-opinnäytetyönäyttely juhlistaa 60-vuotiasta kuvataiteen opetusta

Galleria Ars Porissa avautui Kankaanpään Taidekoulun kampukselta kuvataiteilijoiksi valmistuvien Laitamilla-opinnäytetyönäyttely.

Laitamilla-näyttelyn avajaiset.
Kutsuvieraat kokoontuivat juhlistamaan näyttelyn avajaisia.

Näyttely toimii monille uran alkuna ja tuo julkisesti esille valmistuvien taiteilijoiden kykyä ottaa paikkansa taiteen kentällä.

– Jotkut ovat jo tehneet omia näyttelyitä, joten se voi olla vain yksi vaihe uralla eteenpäin. Joka tapauksessa tutkinto on pätevyys, joka mahdollistaa jatko-opinnot ja myös saavutus, jota arvostetaan, jos hakee näyttelypaikkoja, taiteilijaseurojen jäsenyyttä tai apurahoja, sanoo opetuspäällikkö Matti Velhonoja.

Kankaanpään taideopetus juhlii tänä vuonna 60-vuotista taivaltaan. Porin keskustassa järjestettävän näyttelyn teema ”Laitamilla” on osoitus tuntemuksesta, jossa teokset matkaavat intiimistä yksityisestä tilasta suuren yleisön keskuksiin koettaviksi ja arvioitaviksi.

– Samalla tavalla taiteilijat siirtyvät keskuksiin, joissa taiteilijayhteisöt ovat riittävän kokoisia vertaistuen ja ammatillisen tuen saamiseksi. Taidetta on hyvä opiskella ja tehdä laitamilla kaikessa rauhassa, mutta näyttelyiden tuottaminen ja taiteen kuluttaminen kulkeutuvat sinne missä yleisöt voivat sen laajalti kokea, Velhonoja sanoo. 

Näyttely kuvastaa kuvataiteen monimuotoisuutta

Näyttely kuvastaa monimuotoisuutta, joka on SAMKin kuvataiteen ammattiopinnoissa läsnä. Kuvataiteen opetuksessa on neljä suuntausta: kuvanveisto, maalaus, grafiikka ja esitystaide. Näyttelyssä onkin esillä monipuolisesti valmistuvien erilaisia opinnäytetöitä, muun muassa keramiikkaa, veistoksia, installaatioita, maalauksia, digitaidetta ja videoteoksia. 

– Opiskelijat saavat tehdä itselleen soveltuvista materiaaleista ja lähtökohdista teoksensa, jolloin ne voivat olla myös erilaisia yhdistelmiä monenlaisista taiteen tekemisen menetelmistä tai muodoista. Myös opinnäytetyön taiteellisen prosessin ohjaajilla voi olla tärkeä rooli auttaa tekijää löytämään kunkin omia tavoitteita vastaava ilmaisutapa, Velhonoja kertoo.

Kankaanpään Taidekoulun kampus takaa hyvät puitteet kuvataiteen opiskeluun keskittymiseen, mutta opiskelijoita kannustetaan tuottamaan taidetta laajalle yleisölle nähtäväksi jo opintojen edetessä.

– Taideopetus on saanut takavuosina laajaa tukea maakunnan vaikuttajilta ja kulttuurielämältä. Haluamme tietysti olla myös osaltamme tukemassa maakunnan kulttuurielämän kehittymistä ja tuoda esiin miten hyvä maakunta Satakunta on myös kuvataiteilijoiden työskentelyn kannalta, Velhonoja kiittelee.

—————

Laitamilla-näyttely on avoinna 3.5.2025 asti arkisin klo 12–18 ja lauantaisin klo 12–17. Galleria Ars Pori sijaitsee Kauppakeskus IsoKarhun tiloissa osoitteessa Yrjönkatu 6, Pori.

Jaa tämä sivu

Kuvataiteen opiskelijoiden Adi Saikkosen ja Susanna Palomäen yhteisnäyttely kutsuu katsojan maailmaan, jossa valon ja varjon leikistä syntyy omaperäisiä hahmoja – ihmisiä, eläimiä ja mielikuvitusolentoja.

Omituiset otukset näyttäytyvät Porin kampuksen Taidekäytävällä

Kankaanpään Taidekoulun kampuksen opiskelijat Susanna Palomäki ja Adi Saikkonen ovat tuoneet yhteisnäyttelynsä Omituisten otusten kerho SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävälle. Näyttely kutsuu katsojan maailmaan, jossa valon ja varjon leikistä syntyy omaperäisiä hahmoja – ihmisiä, eläimiä ja mielikuvitusolentoja.

Elizaveta Lazu ja Huyen Le Kieu viettivät kahdeksan viikkoa Cēsiksen linnassa ja oppivat matkailualasta enemmän kuin osasivat odottaa.

Suomesta Latviaan: keskiaikaisessa linnassa oppimassa matkailualaa

Miltä kuulostaa kesä keskiaikaisen linnan raunioilla, uusien ystävien ja latvialaisen kulttuurin keskellä? Elizaveta Lazu ja Huyen Le Kieu viettivät kahdeksan viikkoa Cēsiksen linnassa ja oppivat matkailualasta enemmän kuin osasivat odottaa.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.