Kuvataiteen opiskelijoiden taiteilijaryhmä HEMMO: Matka-näyttely Porin vanhalla linja-autoasemalla 17.–29.9.
Näyttely sisältää HEMMO:n jäsenten ja HEMMO:n valitsemien taiteilijoiden teoksia. Näyttelytilana on 17.–29.9. Porin vanha linja-autoasema (Itsenäisyydenkatu 44).

Linja-autoasema ja matka ovat toisiinsa vahvasti kietoutuneita termejä. Linja-autoasema on vahva fyysinen ilmentymä matkasta, ollessa sen mahdollinen aloitus-, väli- tai päätepysäkki. Tuo matka voi olla myös henkinen, vaikka asema onkin fyysinen paikka. Termien kietoutuneisuus tekee linja-autoasemasta mielenkiintoisen tilan tarkastella kunkin ihmisen matkaa. Tuossa tilassa tuhannet ihmiset ovat hetken pysähtyneet kesken fyysisen ja henkisen matkansa, olipa heidän päätepysäkkinsä missä tahansa.
Tila halutaan säilyttää pysähtymisen paikkana, joten odotushallista löytyy lehtienlukunurkkaus, jossa voi hengähtää hetken ja uppoutua muihin maailmoihin omalla matkallaan.
Näyttelyn avajaiset ovat 14.9.2019 klo 18–20, jonka jälkeen näyttely on auki 17.9.–29.9. 2019 klo 10–18.
Näyttely on poikkeuksellisesti avoinna lauantaina 21.9. klo 10–16 ja suljettuna sunnuntaina 22.9. ja maanantaina 23.9.
Porin päivän kunniaksi lauantaina 28.9. ja sunnuntaina 29.9. näyttely on auki klo 10–20.
MATKA on osa Porin Kaupunkisuunnittelun Attractive Nordic Towns -hanketta.
Lisätiedot:
Petri Haavisto, 046 8402372