Kuukauden kuvassa Anni Hurmila: Etäisyyksiä

– Perinteinen maalaaminen on minulle tärkein työskentelytapa. Haluan kuitenkin laajentaa maalausteni esittämistapaa perinteisestä pohtimalla mitä kaikkea maalaus voi olla ja millä tavoin se voi asettua tilaan. Viime aikoina maalaukseni ovat asettuneet installaatioiksi esimerkiksi lattialle, kirjoittaa SAMKista kuvataiteilijaksi valmistunut Anni Hurmila.

SAMK kuukauden kuva Anni Hurmila: Etäisyyksiä

Anni Hurmila: Etäisyyksiä, akryyli mdf-levylle, 183,5 x 204 cm, 2018

Perinteinen maalaaminen on minulle tärkein työskentelytapa. Haluan kuitenkin laajentaa maalausteni esittämistapaa perinteisestä pohtimalla mitä kaikkea maalaus voi olla ja millä tavoin se voi asettua tilaan. Viime aikoina maalaukseni ovat asettuneet installaatioiksi esimerkiksi lattialle. Pohdin myös tapoja tehdä taidetta ekologisemmin tai vähemmän materiaa tuottaen. Kyseessä on prosessi, joka etenee hitaasti ja aaltoillen, mutta toteutuu työskentelyssäni jatkuvasti jollain tasolla.

Palapelimäisten teosteni palat voi nähdä ihmisen tarpeena rajata, kontrolloida ja hahmottaa maailmaa.

Palapelimäisten teosteni palat voi nähdä ihmisen tarpeena rajata, kontrolloida ja hahmottaa maailmaa. Maailma on jaettu pieniin osiin, jotka voivat olla reviirejä, rajoja tai yksilön henkisiä lokeroita. Luonto ei kuitenkaan välitä keinotekoisista rajoista, vaan kulkee omia polkujaan. Ilmastonmuutos voi muuttaa ja venyttää näitä ihmisen rajaamia kokonaisuuksia yllättävillä tavoilla ja enemmän kuin mihin olemme tottuneet. Jokainen joutuu asettelemaan oman elämänsä palaset jossain vaiheessa uuteen järjestykseen. Totuttu ei välttämättä ole pysyvää. Tämä kaikki pätee myös ihmisen mieleen, joka pyrkii hahmottamaan lokeroimalla itsensä ja muut, vaikka todellisuudessa rajat ovat keinotekoisia ja muutos välttämätöntä.

Muutos voi olla pelottavaa mutta koen, että joskus etäämpää katselu auttaa hahmottamaan tilanteita ja rauhoittumaan. Teokseni kuvaavat maailmaa kuin lentokoneesta käsin tai satelliittikuvana. Kaukaa näemme selvemmin oman kokomme ja suhteemme kaikkeen meitä ympäröivään.

Maalatessa tärkeältä tuntuvat värit ja maalauksellinen jälki. Työskentelen nopeasti ja vaistonvaraisesti, malttamattomasti. Pyrin löytämään tasapainoa rohkeuden ja raikkauden sekä harkinnan välille; se on jatkuva haaste työskentelyssäni.

 

Anni Hurmila (s. 1987) on valmistunut kuvataiteilijaksi Kankaanpään taidekoulusta keväällä 2017.

Etäisyyksiä-teos on ollut esillä 54 palaa -näyttelyssä P-galleriassa Porissa sekä Jälkiä-stipendiaattinäyttelyssä Kankaanpään taidekoululla vuonna 2018.

www.annihurmila.com

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Uudet kansainväliset opiskelijat toivotettiin tervetulleiksi orientaatioviikolla.

SAMKin orientaatioviikko: Kulttuurien kohtaamispaikka

Viime viikolla SAMK toivotti uudet opiskelijat tervetulleiksi Bring Your Own Culture -festivaaleilla. Tapahtuma oli osa SAMKin Porin kampuksen orientaatioviikkoa.

Kuvataiteen opiskelija Anton Szilvayn Fluctuations-näyttely rakentuu muutoksesta, vaihtelusta ja ennen kaikkea väreistä.

Fluctuations leikittelee väreillä, huumorilla ja oudoilla hahmoilla

Kuvataiteen toisen vuoden opiskelija Anton Szilvayn Fluctuations-näyttely rakentuu muutoksesta, vaihtelusta ja ennen kaikkea väreistä. Näyttelyssä on teoksia vuosilta 2023–2026, mutta suurin osa niistä on valmistunut tänä vuonna. Näyttely on tutustuttavissa Porin kampuksen Taidekäytävällä.

Aliisa Häkli kasvokuva.

Opiskelijamme työllistyvät: Tradenomiopintojen myötä ura aukesi pankkialalla

Aliisa Häkli valmistui SAMKista jouluna 2025 tradenomiksi (AMK). Hän työskentelee nyt asiakkuusneuvojana Länsi-Suomen Osuuspankissa.