Kansainvälisiä avaruusalan edustajia vieraili Porissa – katso kuvagalleria

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra, NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez ja Houstonin pääkonsuli Stefan Lindström vierailivat Porissa tutustumassa alueen mahdollisuuksiin avaruusalan koulutuksen, tutkimuksen ja kansainvälisen yhteistyön kehittämisessä.

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra (oik.) ja NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez kuuntelivat opiskelijoiden esittelyjä avaruusaiheisista projekteista vierailullaan SAMKissa.
Entinen NASA-astronautti Tim Kopra (oik.) ja NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez kuuntelivat opiskelijoiden esittelyjä avaruusaiheisista projekteista vierailullaan SAMKissa.

Vierailu kokosi yhteen myös SAMKin, Porin kaupungin ja Turun yliopiston edustajia. Vierailun aikana keskusteltiin avaruusteknologiasta, kansainvälisestä yhteistyöstä ja tulevaisuuden osaamistarpeista. Ohjelma piti sisällään muun muassa vierailun Porin lukiolla sekä tutustumisen SAMKin RoboAI-tutkimuskeskuksen toimintaan.

Inspiroivia kohtaamisia avaruusalan parissa

Porin lukiossa järjestetyssä tilaisuudessa Tim Kopra kertoi kokemuksistaan astronauttina ja kansainvälisistä avaruuslennoista. Scott Rodriguez puolestaan esitteli NASA:n Artemis-ohjelmaa, jonka tavoitteena on palauttaa ihmiset Kuuhun ja valmistella tulevaisuuden Mars-lentoja. Tilaisuus herätti runsaasti kiinnostusta opiskelijoiden keskuudessa.

– Haluaisin nähdä jonkun teistä astronauttina. Ja muistakaa, kun opiskelu tuntuu vaikealta, se tarkoittaa, että valmistaudutte johonkin suurempaan. Jonain päivänä kaikki se kova työ palkitaan, kannusti Kopra puheessaan.

Vierailun aikana tutustuttiin myös SAMKin RoboAI-tutkimuskeskuksen laboratorioihin ja RoboAI-akatemian toimintaan. Vierailu toi esiin SAMKin vahvuuksia soveltavan tutkimuksen, käytännönläheisen koulutuksen ja yritysyhteistyön rakentajana.

Yhteistyö avaruusalan ympärillä vahvistuu

Vierailu järjestettiin yhteistyössä Suomen Houstonin pääkonsulaatin kanssa, ja sen taustalla on alueella tehty aktiivinen työ avaruusalaan liittyvien yhteistyöverkostojen rakentamiseksi. Vierailu liittyy laajempaan yhteistyöhön, jossa Porin kaupunki, SAMK ja Turun yliopisto kehittävät Satakuntaan avaruusalaan liittyvää koulutusta.

Jaa tämä sivu

Sopimuksen allekirjoittivat SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta ja Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan dekaani Mari Sandell.

Helsingin yliopiston maisterikoulutusta ja tutkimusta Satakuntaan

Helsingin yliopisto ja SAMK aloittavat yhteistyön, joka vahvistaa luonnonvara-alan teknologiaosaamista ja avaa SAMKin opiskelijoille uusia jatko-opintopolkuja.

SuomiAreenan tilaisuus Porin kaupungintalon sisäpihalla, kameramies seisoo selin etualalla, taustalla keskustelijat.

SAMK mukana SuomiAreenassa avaruusteknologian, osaamisen ja kestävän tulevaisuuden teemoilla

SAMK on mukana SuomiAreenassa Porissa 23.–26.6.2026. SAMK osallistuu viikon aikana sekä Kansalaistorin ohjelmaan että SuomiAreenan suureen avaruuspäivään, jossa pohditaan avaruusteknologian mahdollisuuksia ja Suomen roolia alan tulevaisuuden menestystarinana.

Valmistuvan opiskelijan puheen piti Yrittäjän tutkinto-ohjelmasta valmistunut Viivi Virtanen.

SAMKissa juhlittiin valmistuneita – Katso tunnelmia eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2025–2026 aikana valmistuneet ja heidän läheisensä. Juhlijoita oli tänä vuonna ennätysmäärä.