Kankaanpään lukiot ja SAMKin Taidekoulun kampus yhteistyöhön

SAMKin Taidekoulun kampus ja Kankaanpään lukiot ovat tehneet pitkään monipuolista yhteistyötä, mutta nyt laadittu sopimus tuo lisää pitkäjänteisyyttä ja tavoitteellisuutta yhteistyöhön.

Lukiolaisia maalaamassa mallista.
Taideopinnot tarjoavat monelle opiskelijalle vastapainoa muutoin hyvin teoriapainotteisiin lukio-opintoihin.

Kankaanpään Yhteislyseon ja Honkajoen lukion opiskelijoille tarjotaan 1–2 vapaasti valittavaa opintojaksoa vuodessa avoimen ammattikorkeakoulun kautta. Opintojen sisältö suunnitellaan yhdessä osallistujien kanssa. Osallistujamäärä on noin 10 opiskelijaa ja opintojaksojen laajuus on 1–3 opintopistettä.

– Yhteistyö on alusta alkaen ollut luontevaa ja sen avulla lukion opintotarjontaa on voitu monipuolistaa merkittävästi. Taideopinnot ovat monelle opiskelijalle tärkeä osa opintoja ja tarjoavat vastapainoa muutoin hyvin teoriapainotteisiin lukio-opintoihin. Vuosittain vaihtuvat teemat mahdollistavat opiskelijalle yksittäisen kokeilun tai taideopinnot vaikka koko lukioajaksi, sanoo Kankaanpään lukioiden rehtori Mari Fabig.

Lukiolaisia kuvataiteen parissa.
Lukiolaisille on annettu mahdollisuuksia tutustua korkeakouluopintoihin jo lukioaikana.

Opinnot osana laajempaa yhteistyötä

Kankaanpään Yhteislyseon kiinnostus taideopintoihin ja Honkajoen lukion ympäristöosaaminen ovat antaneet Taidekoululle uusia mahdollisuuksia kehittää myös omaa osaamistaan.

– Olemme pystyneet yhteistyön avulla toteuttamaan myös yhteisiä kehittämisprojekteja, joissa niin ammattikorkeakoulun kuin lukioiden nuoret ovat työskennelleet yhdessä, toteaa lehtori Tomi Kuusimäki.

– Yhteistyösopimus toimii myös tärkeänä työkaluna osana GEO-oppimisympäristön kehittämistä, mitä teemme osana laajempaa Pohjois-Satakunta vihreän siirtymän aalloilla -hanketta yhdessä Kankaanpään kaupungin kanssa, jatkaa Kuusimäki.

Lukioiden ja korkeakoulujen yhteistyön kehittäminen luo nuorille mahdollisuuksia tutustua korkeakouluopintoihin jo lukioaikana.

– Lukiot ovat lukiolainkin nojalla velvoitettuja yhteistyöhön korkeakoulujen kanssa ja iloksemme olemme viime vuosina löytäneet uusia kumppaneita opintojen järjestämiseen. Niin sanotut kurkistuskurssit, joita lukiolaiset pääasiassa suorittavat, ovat erinomainen mahdollisuus tutustua korkeakouluissa opiskeltaviin aloihin, ja niiden kautta monen uravalinta onkin vahvistunut, toteaa Fabig.

Jaa tämä sivu

Elisabet Vuorinen löysi sosiaalialan opintojen aikana intohimonsa luoviin menetelmiin.

Väyläopinnot johdattivat Elisabet Vuorisen luoviin menetelmiin

Elisabet Vuorinen työskenteli Porin kaupungilla kunnossapidon tehtävissä, kun työyhteisöön tuli määräaikaisia tukityöllistettyjä työntekijöitä erilaisista elämäntilanteista. Hän huomasi, ettei kohtaamisen ja ohjauksen tuki aina riittänyt.

Andrea Kovalova löysi opintojen aikana kiinnostuksensa datan ja teknologian parista.

Kansainväliset osaajat vahvistavat Satakunnan työelämää

SAMKissa on systemaattisesti lisätty kansainvälisten tutkintojen määrää pian kymmenen vuoden ajan. Tällä hetkellä opiskelijoita on sadasta eri kansalaisuudesta.

Kevään yhteishaku avaa tien oikeustradenomiksi

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkkototeutuksena, mikä mahdollistaa opiskelun esimerkiksi työn tai muun elämän rinnalla. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta.