Kankaanpää juhlii taiteen monipaikkaista ja vaikuttavaa historiaa – juhlavuoden kohokohtana Sidos-seminaari

Kankaanpää viettää vuonna 2025 taiteen ja kulttuurin juhlaa. Kaupunki ja sen taideyhteisö juhlistavat 60 vuotta täyttävää Kankaanpään Taideyhdistystä sekä SAMKin Taidekoulun kampusta.

Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.
Taidemaalari Juhani Tarna kukitettiin tilaisuudessa. Kukittajana oli Kankaanpään Taideyhdistyksen puheenjohtaja Saija Mustaniemi.

Juhlavuoden teemaksi on valittu Sidos, joka korostaa taiteen kykyä rakentaa yhteisöllisyyttä ja jättää pitkäkestoisia jälkiä niin paikallisesti kuin kansainvälisesti.

Juhlavuosi muistuttaa taiteen voimasta aikana, jolloin kulttuurialan resurssit ovat koetuksella. Taide ei ainoastaan elävöitä arkea, vaan tuo ihmisiä yhteen, kasvattaa luovuutta ja avaa kohtaamisia yli rajojen.

Kankaanpäässä tämä näkyy erityisesti siinä, kuinka vahvasti taide on juurtunut paikalliseen identiteettiin – mutta samalla se on kyennyt resonoimaan myös kansallisessa ja kansainvälisessä keskustelussa.

Taide yhdistää ja kantaa

Juhlavuoden kohokohtana järjestettiin Sidos-juhlaseminaari, joka kokosi yhteen taiteen, kulttuuripolitiikan ja yhteiskunnallisen keskustelun vaikuttajat sekä kaikki muut, joita kiinnostaa taiteen yhteiskunnallinen ja monialainen rooli.

Pääpuhujina olivat Susanna Pettersson, Suomen Kulttuurirahaston toimitusjohtaja, sekä Teemu Mäki, Suomen Taiteilijaseuran puheenjohtaja. Molemmat korostivat juhlapuheissaan Kankaanpään taideopetuksen merkitystä.

– On hienoa, että Kankaanpään taidekoulu on pitänyt järkkymättä pintaansa jo 60 vuotta. Se ylläpitää suomalaisen kuvataiteilijakoulutuksen laatua ja monipuolisuutta. Juuri taiteen moninaisuuden vuoksi on tärkeää, että taiteilijaksi voi kouluttautua monessa eri paikassa – siksi Kankaanpään taidekoulun merkitys on suuri, Mäki sanoi juhlapuheessaan.

Seminaarissa tarkasteltiin taiteen merkityksiä eri ympäristöissä, erityisesti maaseudun näkökulmasta – ei stereotypioiden, vaan paikallisen historian, ihmisten ja verkostojen kautta. Ohjelmassa oli myös muita puheenvuoroja, keskusteluja, musiikkiesityksiä Kankaanpään Musiikkiopistolta sekä tilaisuuksia verkostoitumiseen.

Näyttelyt juhlistavat monipuolisuutta

Juhlavuoden ohjelma on monipuolinen ja rakentuu useiden näyttelyiden ympärille:

  • Établis – Kankaanpään taidekoulun taiteilijoita 2000-luvulta, Kankaanpään kaupunginmuseo 17.5.2025–19.4.2026
  • Marja Kolu – Tiloissa, esinekoosteita ja tilateoksia, Kankaanpään Galleria 8.–6.9.2025
  • Collage – SAMK Kuvataide Kankaanpää, opettajien näyttely, Taidekoulun kampuksen galleria 4.9.–17.10.2025

Jo kuluneen vuoden aikana on nähty muun muassa kokoelmanäyttely La Collection sekä alumnien näyttely 20 vuotta myöhemmin.

Jaa tämä sivu

Valmistuvan opiskelijan puheen piti Yrittäjän tutkinto-ohjelmasta valmistunut Viivi Virtanen.

SAMKissa juhlittiin valmistuneita – Katso tunnelmia eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2025–2026 aikana valmistuneet ja heidän läheisensä. Juhlijoita oli tänä vuonna ennätysmäärä.

SAMKissa on järjestetty jo pitkään sairaanhoitajakoulutusta sekä suomeksi että englanniksi. Arkistokuva hoitotyön simulaatiotilasta.

Kielituettu sairaanhoitajakoulutus alkaa SAMKissa ensi tammikuussa

SAMKissa alkaa tammikuussa 2027 maahanmuuttajille ja maahanmuuttajataustaisille suunnattu kielituettu sairaanhoitajakoulutus. Koulutus toteutetaan monimuoto-opintoina SAMKin Porin kampuksella.

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

Osaaja-kilpailussa palkittiin parhaat opinnäytetyöt

Osaaja on SAMKin opinnäytetyökilpailu, jossa palkitaan vuosittain edellisen kalenterivuoden opinnäytetöiden parhaimmisto. Palkittavan työn arvosanan tulee olla korkein mahdollinen eli 5. Yhteensä kilpailuun osallistui tänä vuonna 182 työtä. Määrässä oli kasvua edelliseen vuoteen verrattuna.