Iiro Lintula löytää opiskelun parhaat puolet Porissa – käytännön tekeminen ja harjoittelut avaavat uusia ovia

Insinööriksi opiskeleva Iiro Lintula valitsi SAMKin opiskelupaikakseen, koska Porin kaupunki itsessään herätti kiinnostusta. Lintula kertoo myös arvostavansa lyhyttä matkaa Tammelaan, mikä teki SAMKista käytännöllisen vaihtoehdon opiskelun ja elämän tasapainottamiseen.

Iiro Lintula ikkunan ääressä.
Iiro Lintulan tavoitteena on löytää opintojen jälkeen oman alan töitä.

Iiro Lintulan mielestä parasta energia- ja ympäristötekniikan insinööriopinnoissa on mahdollisuus päästä tekemään käytännön harjoituksia, erityisesti fysiikan laboratorioissa. Hän kokee, että omakohtainen tekeminen auttaa oppimaan tehokkaammin, sillä teoriat ja käsitteet konkretisoituvat käytännön työssä.

–  Kun pääsee itse tekemään, niin ymmärrän itse paremmin asiat kuin istumalla pelkästään teorialuennoilla, toteaa Iiro.

Opintojen aikana tullut paljon uusia asioita ja tehtävää on ollut paljon. Välillä tuntuu, ettei aikaa ole muuhun kuin opiskeluun.

– Silloin kun kaikkien tehtävien palautukset ovat samoihin aikoihin niin tuntuu, ettei ehdi mitään muuta tekemään vapaa-ajalla kuin syödä ja nukkua, Iiro naurahtaa.

Harjoittelu avaa ovia tulevaisuuteen

Iiro Lintula on suorittanut kesäharjoittelujaan Aurubiksella, missä hän työskenteli kupari- ja metallialan tehtävissä. Työssä hän oppi paljon uutta ja korostaa, että hyvä työasenne auttaa luomaan arvokkaita kontakteja, jotka voivat tuoda uusia mahdollisuuksia tulevaisuudessa.

– Harjoittelussa kun tekee hommat hyvin, niin on mahdollisuus saada kullan arvoisia kontakteja tulevaisuuteen, Iiro sanoo.

Lisäksi Lintula sai kokemusta LHJ:ltä, jossa hän syventyi jätteiden lajitteluun ja kemian alan tehtäviin, jotka liittyvät suoraan hänen omaan alavalintaansa.

– Harjoitteluni olivat erilaisia, kuten halusinkin. Kun pääsin näkemään alan eri puolia, niin sain mahdollisimman paljon irti harjoitteluistani, Iiro toteaa.

—————

Iiro Lintula

  • Viidennen vuoden insinööriopiskelija
  • Suuntautuu opinnoissaan energia- ja ympäristötekniikkaan
  • Kotoisin Tammelasta

—————

Artikkeli on kirjoitettu osana opiskelijoiden opinnoissaan tuottamaa juttusarjaa.

Jaa tämä sivu

Lähikuva: Satu Vaininne.

Työnohjaajakoulutus toi varmuutta, välineitä ja uutta intoa työhön

Kouluttautuminen on yksi parhaista tavoista pitää oma työ mielekkäänä ja merkityksellisenä, sanoo sosiaalialan lehtori Satu Vaininen. Satu on osallistunut SAMKin tarjoamaan työnohjaajakoulutukseen, joka syvensi osaamista, laajensi näkökulmia ja toi työhön uutta intoa.

Kukkapuska

Osaaja-kilpailussa palkittiin opinnäytetöiden parhaimmisto

Osaaja on SAMKin opinnäytetyökilpailu, jossa palkitaan vuosittain edellisen kalenterivuoden opinnäytetöiden parhaimmisto. Palkittavan työn arvosanan tulee olla korkein mahdollinen eli 5. Yhteensä kilpailuun osallistui tänä vuonna 152 työtä. Määrä on pysynyt samalla tasolla viime vuodet.

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".