Palveluhenkisyyttä ja aitoa kuuntelemista – Susanna Savinainen palkittiin Vuoden samkilaisena

Kirjaston tietoasiantuntija Susanna Savinainen valittiin Vuoden samkilaiseksi. Valinta kertoo työotteesta, jossa korostuvat läsnäolo, kuunteleminen ja johdonmukainen tapa saada asiat tehtyä loppuun asti.

Susanna Savinaisen työotteessa korostuvat läsnäolo, kuunteleminen ja johdonmukainen tapa saada asiat tehtyä loppuun asti.
Susanna Savinaisen työotteessa korostuvat läsnäolo, kuunteleminen ja johdonmukainen tapa saada asiat tehtyä loppuun asti.

Seitsemän SAMK-vuoden jälkeen aiemmin tietopalveluneuvojana toiminut Savinainen aloitti tänä syksynä aineistojen kuvailun ja metadatan tuottamisen tehtävissä. Uusi työ tarkoittaa paljon perehtymistä uuteen. Aiemmista vastuualueista työ Justus-julkaisujen parissa jatkuu.

– Asiakaspalvelu on aiemmin ollut työni ydin. Uusi rooli tuo sopivasti uutta opittavaa, mutta haluan olla jatkossakin lähellä opiskelijoita ja henkilökuntaa, Savinainen sanoo.

Kynnystä madaltavaa palvelua

Arjessa apu on usein konkreettista: aineistojen löytämistä, verkkoaineistojen avaamista, lähdemerkintöjä, tulostusta tai pienten haasteiden ratkomista yhdessä tietokoneella. Jos vastaus ei synny heti, Savinainen selvittää ja palaa asiaan.

Kansainvälisiä opiskelijoita hän tukee selkosuomeksi ja tarjoaa tilaisuuksia harjoitella kieltä kirjastokäyntien lomassa. Kirjasto on monelle myös paikka kysyä kampusarkeen liittyvistä käytännöistä.

– Moni pahoittelee, että häiritsee, kun tulee juttelemaan. Sanon aina, ettei häiritse – sitä varten me olemme täällä. Tavoite on, ettei kukaan jää yksin pientenkään asioiden kanssa.

Kirjastot ovat muuttuneet kirjojen lainaamoista digitaalisiksi tiedon solmukohdiksi: painettu kokoelma on kutistunut. Verkkoaineistot, e-kirjat ja tietokannat ovat arkea.

– Älyhyllyt mahdollistavat itsepalvelun, kun taas henkilökunnan työ on entistä enemmän neuvontaa ja opastusta verkkoaineistojen käyttöön – samalla kirjasto on säilynyt tärkeänä opiskelun ja yhdessäolon tilana, hän toteaa.

Miksi kirjastotyö ja miksi SAMKissa?

Savinainen on tehnyt urallaan kirjakaupan, kaupan alan toimistotöiden ja kirjastoalan kierroksen. Ammattikorkeakoulukirjasto veti puoleensa jo opintojen aikana.

– Työskentely ammattikorkeakoulun kirjastossa on näköalapaikka opetukseen ja tutkimukseen. Työ on monipuolista ja tiimissämme on paljon osaamista, josta on hyötyä asiakkaalle.

Susanna Savinaisen avaimet palautumiseen löytyvät arjesta.

– Kävelen työmatkat, ja siinä samalla ajatukset selkiytyvät – usein ratkaisu pulmaan löytyy jo matkalla.

Savinainen on kirjojen ystävä itsekin. Hän kertoo olevansa enemmän tietokirjallisuuden kuin viihdekirjojen ystävä. Erityisesti elämäkerrat sekä psykologiaan, hyvinvointiin ja aivoterveyteen liittyvä kirjallisuus kiinnostavat. Hän lukee mielellään perinteisiä kirjoja, koska on niin paljon ruudun ääressä päivän aikana.

– Kirja ei värise eikä tärise, eikä siihen tarvita verkkoyhteyttä – se on jotenkin helpompi mieltää, hän naurahtaa.

Jaa tämä sivu

Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere (vas.) ja Satakunnan kauppakamarin toimitusjohtaja Minna Nore antoivat auditoinnin tunnustuksen SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillalle.

Työelämäauditoinnit tuovat yritykset ja koulutuksen saman pöydän ääreen Satakunnassa

Satakunnassa on käynnistetty uusi toimintamalli, jolla vahvistetaan koulutuksen ja työelämän yhteistyötä. SAMK sekä Rauman ja Satakunnan kauppakamarit ovat toteuttaneet alueen ensimmäiset työelämäauditoinnit, joissa yritysten edustajat arvioivat ja kehittävät korkeakoulun työelämäyhteyksiä.

Hera-satelliitti lähetetty CubeSat-kumppanin kanssa tutkimaan asteroidia.

Johdatus avaruustoimintaan -kurssi käynnistää avaruusteknologiayhteistyön

SAMK, Porin kaupunki ja Turun yliopisto allekirjoittivat viime kesänä aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa.

Punaisella pohjalla lukee "Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!"

Hyvää joulua ja onnellista uutta vuotta 2026!

Toivotamme kaikille hyvää joulua. Toteutamme joulutervehdykset aiempien vuosien tapaan lahjoituksina. Olemme tehneet lahjoituksen Satakunnan ensihoidon lääkäriautotoiminnan tukiyhdistykselle sekä nuorten mielenterveystyölle, Mieli ry:lle.