Ammattikorkeakoulut ovat uskottavia Suomen uudistajia – Arene valitsi uudeksi puheenjohtajaksi Jari Multisillan

SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta korostaa kasvun syntyvän yhteistyöstä ja avoimuudesta. Juuri valitun Arenen puheenjohtajan mukaan Suomen vahvuus rakentuu laajasta näkökulmasta ja osaamisen kehittämisestä kokonaisuutena, yhdessä tehden.

Arene valitsi uudeksi puheenjohtajaksi SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillan.
Arene valitsi uudeksi puheenjohtajaksi SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisillan.

Suomelle valmistellaan OKM:n johdolla parhaillaan uutta korkeakoulutuksen ja tutkimuksen visiota. Arene on juuri päivittänyt oman strategiansa ja muistuttaa, että ammattikorkeakoulut ovat ratkaisevassa roolissa nostamassa Suomessa koulutustasoa, vahvistamassa TKI-toimintaa ja turvaamassa alueellista elinvoimaa. Arene katsoo, että uuden korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision tulisi olla Suomen uudistamisen uskottava visio. Suomen korkeakoulutus tarvitsee nyt rohkeita uusia strategisia valintoja, sillä keskeisistä mittareista ja tuloksista voimme päätellä aiempien valintojen olleen tehottamia.

Ammattikorkeakoulut ovat jo osoittaneet tehokkuutensa, vaikuttavuutensa ja joustavan toimintatapansa monin eri tavoin. Nyt on oikea hetki vapauttaa kunnolla niiden täysi potentiaali tuottamaan koko Suomelle elinvoimaa ja kilpailukykyä.

Ammattikorkeakoulut ovat toimineet nimellään vasta noin 30 vuotta. Tänä aikana ne ovat saaneet aikaan valtavan paljon. Ammattikorkeakoulujen ulkopuolinen TKI-rahoitus on kasvanut 46 prosenttia vuodesta 2011 lähtien. Ammattikorkeakoulut tuottavat 43 prosenttia enemmän tutkintoja kuin 10 vuotta sitten, vaikka niiden rahoitus on laskenut 200 miljoonaa euroa. Joka neljäs maisteritasoinen tutkinto tehdään jo ammattikorkeakouluissa. Työllisyysaste AMK-tutkinnon suorittaneilla on 86 prosenttia ja YAMK-tutkinnon suorittaneilla jopa 93 prosenttia. Kaikista ammattikorkeakouluista valmistuneista 55 prosenttia jää alueelle, millä on vahva alueellinen vaikutus.

Monet Suomen koulutuspoliittiset tavoitteet on asetettu jo 20–30 vuotta sitten, mutta kehitys on ollut hidasta. Odotamme edelleen maahan parempaa koulutustasoa, talouden kasvua ja parantuvaa työllisyyttä sekä paremmin toimivaa sote-sektoria.

– Suomen koulutuspolitiikassa on tehty valintoja, joista voimme nyt oppia. Tämä tarjoaa meille mahdollisuuden kehittää korkeakoulujärjestelmää entistä vahvemmaksi. Uskon, että kun hyödynnämme opit ja suuntaamme katseemme tulevaisuuteen, voimme asettaa koulutustason nostolle sekä tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnalle jopa kunnianhimoisempia tavoitteita kuin aiemmin, sanoo vuoden vaihteessa Arenen uutena puheenjohtajana aloittava SAMKin rehtori-toimitusjohtaja Jari Multisilta.

Suomella on hyvät kasvun eväät, jos strateginen valinta on uutta luova ja uskottava yhteistyö

Suomi ja suomalaiset ansaitsevat visionäärisen ja rohkean korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision. Meillä on Suomessa pöydällä katettuna paljon kasvun eväitä. Tarvitsemme tehokkaan ja uutta luovan reseptin kerätä nämä ainesosat yhteen. Tällainen tehokas, joustava, yhteistyöhakuinen ja uutta luova toimintatapa on nimenomaan ammattikorkeakoulujen koulutuksen ja tutkimuksen toiminnan ydintä. Rahat on suunnattu koulutuksessa että tutkimuksessa liian kapeasti.  

Ammattikorkeakoulujen strateginen valinta on yhteiskunnan eri toimijoiden kanssa rakentuva uutta luova ja ennakkoluuloton yhteistyö.

– Kasvu syntyy yhteistyöstä ja avoimuudesta. Meillä on valtava potentiaali, kun uskallamme laajentaa näkökulmaa ja nähdä osaamisen kehittämisen kokonaisuutena. Yhdessä tekemällä voimme luoda entistä vahvemman ja monipuolisemman osaajien Suomen, toteaa Jari Multisilta.

Kuopiossa pidetyssä syyskokouksessa Arenelle valittiin uuden puheenjohtajan lisäksi kaksi uutta hallituksen jäsentä: rehtori-toimitusjohtajat Jouni Koski (Laurea-ammattikorkeakoulu) ja Mika Hannula (Tampereen ammattikorkeakoulu). Hallituksessa jatkavat rehtori-toimitusjohtajat Riitta Rissanen (Lapin ammattikorkeakoulu), Jaakko Hallila (Seinäjoen ammattikorkeakoulu) ja Heikki Saastamoinen (Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu).

Lue lisää:

Visiotyön tavoitteet (pdf) >>

Arenen strategia 2030 >>

Lisätietoja:

Jari Multisilta, Arenen puheenjohtaja 2026–2027, puh. 044 710 3410

Ida Mielityinen, Arenen toiminnanjohtaja, puh. 050 594 0731

Jaa tämä sivu

Katariina Yrjönkosken mukaan SAMKin vahvuus on kyky saada asioita liikkeelle.

Osaamisaluejohtaja Katariina Yrjönkoski näkee SAMKin rohkeana uudistujana

Katariina Yrjönkoski on ollut nyt muutaman kuukauden SAMKissa Teknologian ja merenkulun osaamisaluejohtajana. SAMK näyttäytyy hänelle modernina, ketteränä ja eteenpäin katsovana korkeakouluna, jossa yhteistyötä tehdään sekä talon sisällä että työelämän kanssa.

Peter Virtanen kävelysillalla Porin kampuksella.

Peter Virtasen urapolku vei tietotekniikan opiskelijasta opettajaksi

Kun Peter Virtanen valmistui SAMKista vuonna 2009, edessä ei ollut selkeää karttaa. Uteliaisuus, käytännön tekeminen ja pitkäjänteisyys veivät hänet ensin web-kehittäjäksi ja lopulta takaisin SAMKiin, nyt opettajaksi, joka kannustaa opiskelijoitaan oppimaan tekemällä.

Kuvituskuva SAMK Research.

SAMK Research – Uusi verkkolehti kokoaa SAMKin tutkimustyön yhteen 

Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) on julkaissut SAMK Research -verkkolehden. Uusi digitaalinen julkaisu kokoaa yhteen korkeakoulun tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan (TKI) ajankohtaiset artikkelit ja tulokset sekä tekee näkyväksi SAMKin henkilöstön ja tutkimuskeskusten asiantuntijatyön.