SAMKiin on haussa vielä muutamia opiskelupaikkoja syksyksi

Satakunnan ammattikorkeakoulussa (SAMK) on haussa kesällä muutamia aloituspaikkoja nuorten tutkintoon johtavassa koulutuksessa. Hakuaika on 15.–22.7.2019.

Kansainvälisen kaupan opiskelijoita opettajineen - kuva otettu Creality Race business case -kilpailun yhteydessä tehtyyn juttuun.
Kansainvälisen kaupan opiskelijoita opettajineen. Kuva otettu Creality Race business case -kilpailun yhteydessä tehtyyn juttuun.

Kansainvälisen kaupan opiskelijoita opettajineen. Kuva otettu Creality Race business case -kilpailun yhteydessä tehtyyn juttuun.

Päivätoteutuksena haussa on kolme insinööri (AMK) -tutkintoon johtavaa koulutusta. Porissa toteutettava energia- ja ympäristötekniikan koulutus liittyy koko ihmiskunnan tulevaisuuden kannalta keskeisiin kysymyksiin kuten miten käytämme tehokkaasti rajallisia energia- ja raaka-ainevarojamme ja miten vähennämme ympäristön kuormitusta. Konetekniikan Porissa toteutettava koulutus on räätälöity erityisesti alueen elinkeinoelämää ja teollisuutta ajatellen. Alueen yrityksillä on jatkuva tarve kone- ja tuotantotekniikan osaajille. Merenkulun koulutusohjelmassa Raumalla oppii toimimaan vastuunalaisissa kansi- ja konepäällystötehtävissä, aluksen päällikkönä ja konepäällikkönä kansainvälisessä liikenteessä olevilla erityyppisillä ja eri kokoisilla matkustaja- ja rahtialuksilla.

Kansainsainvälisen kaupan koulutuksessa Raumalla opiskelu aloitetaan suomeksi ja jatketaan pääosin englanniksi. Koulutus painottuu kansainväliseen markkinointiin, laskentatoimeen, meriliiketoimintaan, kulttuurien väliseen viestintään ja liiketoimintakulttuurien tuntemukseen.

Englanninkielisiin päivätoteutuksena tarjottaviin koulutuksiin on hakuaika myös 15.–22.7.2019. Koulutuksista kansainvälisen liiketoiminnan koulutus International Business järjestetään Raumalla ja kansainvälisen matkailun kehittämiseen suuntaava International Tourism Development Porissa.

Kaikki tarjottavat opinnot alkavat syksyllä 2019.

Tarkemmat tiedot hakemisesta ja koulutuksista saa SAMKin nettisivuilta osoitteesta samk.fi/haku

Lisätiedot: opiskelijapalveluiden päällikkö Janne Santala p. 044 710 3012 tai janne.santala@samk.fi.

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS logo.

Länsi-Suomen korkeakouluallianssi CSS vahvistaa länsirannikon kasvun voimaa – Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat strategisen allianssin

Länsi-Suomen kolme ammattikorkeakoulua Centria, SAMK ja SEAMK rakentavat täysin uudenlaista toimintamallia sekä yhteisen strategian. Kolmen itsenäisen ammattikorkeakoulun yhteistyö vahvistaa koko Länsi-Suomen elinvoimaa, osaamista ja kasvua.

Osana päivien ohjelmaa oli paneelikeskustelu, jossa tarkasteltiin eri näkökulmista soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutuksen ja osaamisen kehittymistä 2020-luvulla sekä tärkeimpiä tulevaisuuden osaamistarpeita ja kehittämistoimia.

Soveltavan liikunnan päivät kokosi alan asiantuntijat ja käytännön toimijat SAMKiin

Liikuntatieteellisen Seuran koordinoimat Soveltavan liikunnan päivät järjestettiin tänä vuonna SAMKin Porin kampuksella. Kaksipäiväinen tapahtuma toi Poriin noin 250 osallistujaa eri puolilta Suomea.

Menghua Liang-Haavisto on valmistunut Nursing-tutkinto-ohjelmasta vuonna 2021.

SAMKin alumni Menghua Liang-Haavisto valittiin Satakunnan Vuoden Uusyrittäjäksi

Kiinalaisen Hoitola Liangin yrittäjä Menghua Liang-Haavisto on valittu Satakunnan Vuoden Uusyrittäjä 2026 -kilpailun voittajaksi. Vuoden uusyrittäjä valittiin nyt viidettä kertaa.