Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutuksesta hyvät valmiudet työelämään

Opiskelijat Siiri Järvinen, Tomi Ahokas ja Jari-Petteri Joutsenlahti kertovat rakennustekniikan opinnoistaan ja harjoittelustaan sekä tulevaisuudensuunnitelmistaan. Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutuksessa voi suuntautua rakennustuotantoon, rakennesuunnitteluun tai LVI-suunnitteluun.

Rakennustekniikan opiskelijat Jari-Petteri Joutsenlahti ja Tomi Ahokas katsovat rakennuspiirroksia rakennustyömaalla.

Rakennustekniikan opiskelijat Tomi Ahokas (vas.) ja Jari-Petteri Joutsenlahti ovat tyytyväisiä opintoihin SAMKissa.

Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan koulutuksessa voi suuntautua rakennustuotantoon, rakennesuunnitteluun tai LVI-suunnitteluun.

– Koulutuksesta olen saanut hyvän teoriapohjan, jota on voinut hyödyntää erilaissa työharjoitteluissa, Siiri Järvinen kertoo.

Siiri Järvisellä on menossa opintojen kolmas vuosi ja hän opiskelee ja työskentelee samanaikaisesti.
– Itselläni on tällä hetkellä todella hyvät työnäkymät. Olen koulusta saatujen verkostojen avulla saanut oman alan työpaikan. Aion siis jatkaa siellä.

Katso videolta rakennus- ja yhdyskuntatekniikan opiskelijoiden Siiri Järvisen, Tomi Ahokkaan ja Jari-Petteri Joutsenlahden mietteitä opinnoista, harjoittelusta sekä tulevaisuudensuunnitelmista.

Rakennus- ja yhdyskuntatekniikan video

[fts_facebook type=page id=109460739074035 access_token=EAAP9hArvboQBAHuZCilXkHK0ZAvIIgxDxHyRNG8kAYXgpYqQS5WnXHclzsey8DCASQN9liVavKPbuGkRhgQ5W3AAu733GtZBFMZCVrqp6jyDTwLbsIGNnvxmrWZCgmEiZARi00Y5vZCTDbmHke3zNWLWeR32v6JRx8NgXTk5VmVQwZDZD posts=3 height=500px description=no posts_displayed=page_only]

[fts_twitter twitter_name=satakunnanamk tweets_count=4 twitter_height=500px cover_photo=no stats_bar=no show_retweets=no show_replies=no]

[fts_instagram instagram_id=17841400714380848 access_token=IGQVJXNWt3U1AwMy0ySUZAybzBFNnlxN1dXM0RDNVBxNzBPZAmgyWXRUdTN2dlNucEtuekhocWxkSFVHb0hhUWJPbUhZAend4X2xuNm9QU2UxTG1IMnNvTVJQa1BtMUxIYnc0WEZA5akh3 pics_count=6 type=basic height=500px super_gallery=yes columns=1 force_columns=no space_between_photos=1px icon_size=65px hide_date_likes_comments=no]

[fts_youtube vid_count=4 large_vid=yes large_vid_title=no large_vid_description=no thumbs_play_in_iframe=no vids_in_row=1 omit_first_thumbnail=no space_between_videos=5px force_columns=no maxres_thumbnail_images=yes thumbs_wrap_color=#000 username=samkcommunications]

Jaa tämä sivu

Kuvataiteen opiskelijoiden Adi Saikkosen ja Susanna Palomäen yhteisnäyttely kutsuu katsojan maailmaan, jossa valon ja varjon leikistä syntyy omaperäisiä hahmoja – ihmisiä, eläimiä ja mielikuvitusolentoja.

Omituiset otukset näyttäytyvät Porin kampuksen Taidekäytävällä

Kankaanpään Taidekoulun kampuksen opiskelijat Susanna Palomäki ja Adi Saikkonen ovat tuoneet yhteisnäyttelynsä Omituisten otusten kerho SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävälle. Näyttely kutsuu katsojan maailmaan, jossa valon ja varjon leikistä syntyy omaperäisiä hahmoja – ihmisiä, eläimiä ja mielikuvitusolentoja.

Elizaveta Lazu ja Huyen Le Kieu viettivät kahdeksan viikkoa Cēsiksen linnassa ja oppivat matkailualasta enemmän kuin osasivat odottaa.

Suomesta Latviaan: keskiaikaisessa linnassa oppimassa matkailualaa

Miltä kuulostaa kesä keskiaikaisen linnan raunioilla, uusien ystävien ja latvialaisen kulttuurin keskellä? Elizaveta Lazu ja Huyen Le Kieu viettivät kahdeksan viikkoa Cēsiksen linnassa ja oppivat matkailualasta enemmän kuin osasivat odottaa.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Satakunnan Osuuskaupasta HR- asiantuntija Marika Smrha (vas.) sekä henkilöstöjohtaja Päivi Huhtamaa ja SAMKista osaamisaluejohtaja Jari Iisakkala sekä kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Sopimuskumppanit Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK: Sydämen asiana Satakunnan tulevaisuus

Satakunnan Osuuskauppa ja SAMK ovat solmineet kumppanuussopimuksen, joka vahvistaa jo pitkään jatkunutta yhteistyötä. Sopimuksen myötä syvennetään erilaisia hyötyjä opiskelijoille sekä tuetaan koko Satakunnan elinvoimaisuuden edistämistä.