Opiskelijamme työllistyvät: Aro Laaksonen sai ohjelmistokehittäjän töitä Tampereelta

Aro Laaksonen on SAMKista vuonna 2018 valmistunut tietojenkäsittelyn tradenomi. Hän muutti Tampereelle töiden takia ja työskentelee Plugitilla ohjelmistokehittäjänä.

Aro Laaksonen istuu tietokoneen äärellä.

Aro Laaksosen työ vaatii keskittymistä.

Aro Laaksonen valmistui SAMKista vuonna 2018, alanaan tietojenkäsittely. Hän valitsi SAMKin, koska on kotoisin Porista. Aron mukaan Pori on kaupunki, jossa on sopivasti särmää. Hänelle jäi koulutuksesta hyvä kuva. Aro työskenteli opintojensa ohella ja suoritti siksi opintoja neljä vuotta.

– Opettajat ovat kaikki todella osaavia. Huomasi, että jokaisella oli vahvasti työelämästä tullutta osaamista ja kokemusta.

Aro sai koulutuksesta alallaan tarvittavat taidot. Hänen mukaansa opiskelu SAMKissa oli hauskaa ja mielenkiintoista, lisäksi ryhmähenki oli erinomainen. Aron mukaan odotukset alasta vastasivat kutakuinkin sitä, mitä hän odotti. Alaa ja SAMKia hän suosittelee sellaisille, jotka haluavat opiskella modernia ja luovaa alaa mielenkiintoisessa kaupungissa.

Oman alan töitä välittömästi valmistumisen jälkeen

Tällä hetkellä Aro työskentelee Tampereella, Plugit-nimisessä yrityksessä ohjelmistokehittäjänä. Työ on pääosin koodaamista.

– Koodarina tarvitsee mielestäni eniten ongelmanratkaisutaitoa ja mielikuvitusta. Ohjelmoinnissa ongelmia voi usein ratkoa usealla tavalla, joten täytyy osata miettiä asioita myös laatikon ulkopuolelta.

Aro suoritti harjoittelunsa MyGamez Finlandilla Porissa, ja työllistyi sinne heti harjoittelujaksonsa jälkeen. Aron mukaan alan töitä on tarjolla hyvin valmistumisen jälkeen.

– Varsinkin ohjelmoijista on työmarkkinoilla pulaa ja tietojenkäsittelyn koulutus vastaa juuri tähän tarpeeseen. Itse olen ollut alani töissä heti oman harjoittelujaksoni jälkeen keskeytyksettä.

Aro1

Aro Laaksonen

Koulutus: Tietojenkäsittelyn tradenomi

Työpaikka: Ohjelmistokehittäjä, Plugit

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella on nähtävissä ensimmäinen alumninäyttely URA I.

Ensimmäinen alumninäyttely tuo esiin kuvataiteilijoiden urapolkuja

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella järjestettävä ensimmäinen alumninäyttely URA I kokoaa yhteen Kankaanpäästä valmistuneita kuvataiteilijoita.

Christabel Fernando palkittiin vuoden kansainvälisenä opiskelijana.

Määrätietoisesti kohti unelmaa – opiskelijasta yrittäjäksi

Raumalla asuva Christabel Fernando rakentaa määrätietoisesti omaa uraansa yrittäjänä. SAMKin International Business -tutkinto-ohjelmasta valmistuneen Fernandon polkua ovat muovanneet opinnot, työura ja vahva kiinnostus yrittäjyyteen.

Kuvassa on SAMKin opiskelijoita kansainvälisten opiskelijoiden Welcome Week -viikolta.

Syksyn haut käynnistyivät – SAMKissa haussa kymmenen tutkinto-ohjelmaa

Syksyn hakuajat alkoivat tänään. Haut päättyvät 10.9.2026 klo 15.00. SAMKissa on tarjolla kymmenen koulutusta, joiden opinnot alkavat vuoden 2027 alussa.