OpenSAMKissa pääsee tutustumaan korkeakouluopiskeluun

SAMKissa vietetään marraskuussa avoimia ovia, jolloin kävijöillä on mahdollisuus tutustua koulutustarjontaan ja saada opiskelijoilta vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin eri koulutusaloista ja opiskelusta yleisesti.

Opiskelijaryhmä tutustumassa legorobotteihin OpenSAMK-tapahtumassa Porissa.

Viime vuonna OpenSAMKissa pääsi tutustumaan mm. automaatiolaboratorioon.

OpenSAMK järjestetään Raumalla (Suojantie 2) tiistaina 5.11.19 klo 11-14 ja Porissa (Satakunnankatu 23) tiistaina 12.11.19 klo 11-14.

Molemmilla kampuksilla on sisääntuloaulassa vaihto-opiskelijoiden järjestämä International Café, jossa kävijät pääsevät ilmaiseksi maistelemaan kansainvälisiä herkkuja ja tutustumaan eri kulttuureihin. Porissa on mahdollista tutustua myös automaatiolaboratorioon ja hoitotyön simulaatioluokkaan.

Paikalla on eri alojen opiskelijoita, joilta voi kysyä opiskelusta SAMKissa. Kävijät pääsevät tutustumaan koulutusaloihin mm. tietovisojen ja erilaisten tehtävien kautta. Palkintoina arvotaan kolme lahjakorttia Poweriin.

Facebook: facebook.com/opensamk/

Instagram: @OpenSamk

Lisätietoja: Katriina Mannonen, 044 710 3251, katriina.mannonen@samk.fi

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Valmistuvan opiskelijan puheen piti Yrittäjän tutkinto-ohjelmasta valmistunut Viivi Virtanen.

SAMKissa juhlittiin valmistuneita – Katso tunnelmia eri kampuksilta

SAMKin valmistumisjuhlaa eli publiikkia vietettiin viime viikolla. Juhlaan olivat tervetulleita kaikki lukuvuoden 2025–2026 aikana valmistuneet ja heidän läheisensä. Juhlijoita oli tänä vuonna ennätysmäärä.

SAMKissa on järjestetty jo pitkään sairaanhoitajakoulutusta sekä suomeksi että englanniksi. Arkistokuva hoitotyön simulaatiotilasta.

Kielituettu sairaanhoitajakoulutus alkaa SAMKissa ensi tammikuussa

SAMKissa alkaa tammikuussa 2027 maahanmuuttajille ja maahanmuuttajataustaisille suunnattu kielituettu sairaanhoitajakoulutus. Koulutus toteutetaan monimuoto-opintoina SAMKin Porin kampuksella.

SAMKissa vietettiin kesäkuussa valmistumisjuhlaa eli publiikkia.

Osaaja-kilpailussa palkittiin parhaat opinnäytetyöt

Osaaja on SAMKin opinnäytetyökilpailu, jossa palkitaan vuosittain edellisen kalenterivuoden opinnäytetöiden parhaimmisto. Palkittavan työn arvosanan tulee olla korkein mahdollinen eli 5. Yhteensä kilpailuun osallistui tänä vuonna 182 työtä. Määrässä oli kasvua edelliseen vuoteen verrattuna.