OpenSAMK avasi kampuksen ovet

SAMKissa vietettiin OpenSAMK-tapahtumaa tiistaina 9.11. Porin kampuksella. Hybriditapahtumassa kävijöillä oli mahdollisuus tutustua koulutustarjontaan ja saada opiskelijoilta vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin.

OpenSAMK järjestettiin tänä syksynä hybriditapahtumana Porin kampuksella. Tapahtumassa SAMKin tutkinto-ohjelmat esittäytyivät ja nuoret pääsivät tutustumaan SAMKin kampukseen.

Agora-salissa oli muun muassa SAMKin koulutusten esittelyjä, opiskelijoiden haastatteluja ja kilpailuja. Tapahtuman ohjelman juonsi Julle Kallio. Kampuksen aulassa messualueella SAMKin opiskelijat esittelivät omia tutkinto-ohjelmiaan. Messuilla oli myös erilaisia kilpailuja ja aktiviteettia sekä kierroksia opiskelutiloissa.

Agora-salissa järjestetty ohjelma oli nähtävissä striimilähetyksenä SAMKin Youtube -kanavalla ja siitä on tehty myös tallenne.

Katso tallenne livelähetyksestä Opopaiva1

Opopäivä

Samana päivänä OpenSAMKin kanssa järjestettiin opinto-ohjaajille ja ohjaustoiminnasta vastaaville henkilöille suunnattu Opopäivä. Opopäivän ohjelmassa oli SAMKin ohjaus- ja ops-työn koordinaattorin Jaana Halmeen, opiskelijapalveluiden päällikön Janne Santalan sekä SAMKin yrityskiihdyttämön mentoreiden Pia Marjasen ja Marko Mikkolan esitykset.

Jaa tämä sivu

Työpaja jalkautui saven etsintään Kankaanpään Lempussa.

Ympäristötaide saa uusia muotoja luonnonmateriaaleista

SAMKin Resurssiviisauden tutkimuskokonaisuuden koordinoima Taide, teknologia ja kestävä matkailu -projekti järjesti Taidekoulun kampuksella Kankaanpäässä ympäristötaiteen osaamista vahvistavan villisavityöpajan.

Kuvassa SAMKin promoottoriopiskelijoita

OpenSAMK toi kampukselle kuhinaa

OpenSAMK eli SAMKin avoimien ovien päivä järjestettiin tuttuun tapaan Agora-salissa. Kävijöillä oli mahdollisuus tutustua koulutustarjontaan, osallistua erilaisiin aktiviteetteihin ja keskustella SAMKin opiskelijoiden sekä opettajien kanssa koulutusaloista ja opiskelusta yleisesti.

Sopimus allekirjoitettiin Rauman Meriverkostopäivän yhteydessä. Kuvassa Heikki Haaparanta, Tanja Vaitiniemi ja Sami Sohlberg.

RMC ja SAMK vahvistavat yhteistyötään merenkulun ja merilogistiikan koulutuksessa ja tutkimuksessa

Rauma Marine Constructions (RMC) ja SAMK ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen, joka syventää yhteistyötä merenkulun ja merilogistiikan koulutuksen sekä tutkimuksen alueilla.