Onni on vanheta – vanhustenviikon somehaaste

Vanhusten viikkoa juhlitaan 4.-11.10.2020. Viikon teemana on Onni on vanheta.

Ikäihmisten pitävät toisiaan kädestä, lähikuva.

Haasteen tavoitteena on saada vanhustyötä tekevien ja sitä opiskelevien ääni kuuluviin, viestiä positiivisesti vanhustyöstä ja sen tuomista iloista ja kertoa positiivista tarinaa vanhustyön aidosta, elämänmakuisesta arjesta.

‒ Somehaasteen tavoitteena on saada vanhustyötä tekevien ja opiskelevien ääni kuuluviin, viestiä positiivisesti vanhustyöstä ja sen tuomista iloista sekä kertoa siitä hyvästä työstä, joka usein jää näkymättömiin, viestintäasiantuntija Tytti Mönkkönen Vetovoimainen vanhustyö-hankkeesta sanoo.

Somehaasteen ohjeistus:

  • Postauksien sisältö voi olla kuvia ja kirjoituksia työsi tai opiskelujesi arjesta vanhus- ja kotihoitotyössä positiivisessa hengessä.
  • Voit esiintyä kuvissa itse, työ- tai opiskelukaveriesi ja ikääntyneiden kanssa, mikäli he suostuvat. Jos otat kuvia, muista täyttää oheinen kuvauslupa. Kaikissa kuvissa esiintyjiltä tulee olla kirjallinen kuvauslupa. Ilman allekirjoitettuja kuvauslupia somepostausta ei hyväksytä. Muista kertoa kuvattaville, mistä haasteessa on kyse!

Osallistu näin:

  1. Ideoi postauksen sisältö. Muista: parhaimmat postaukset palkitaan!
    Kannattaa siis nähdä hieman vaivaa
  2. Ota postaukseen sopiva kuva (muista kuvausluvat!).
  3. Lähetä postauksen teksti + ottamasi kuva Pirjo Tuomelle sähköpostilla tai tekstiviestillä: pirjo.tuomi(a)samk.fi, p. 044 7103156. Laita viestiin oma ja esimiehesi nimi sekä yhteystietosi.
  4. Anna esimiehellesi alkuperäinen täytetty ja allekirjoitettu kuvauslupa.
  5. Odottele postauksen ilmestymistä Veto- ja pitovoimaa kotihoitoon-hankkeen Facebookiin. Jaa päivitys omassa profiilissasi ja haasta kaverisi mukaan!

IDEOITA POSTAUKSIIN:

• Onni on vanheta turvallisessa kodissa: Millainen on turvallinen koti? Mikä on rakkain muisto lapsuudenkodista?
• Onni on vanheta uutta opetellen: Millaisia onnistuneita digikokemuksia minulla on ollut? Mitä iloa/hyötyä digilaitteet ovat tuoneet tai voisivat tuoda työhöni?
• Onni on vanheta arvokkaasti: Jokainen ihminen on arvokas – kuinka se näkyy työssä?
• Onni on vanheta varautuen: Varautua voi missä iässä vain – kuinka voi varautua? (Testamentilla, vessapapereilla, hengitysmaskeilla, kodin muutostöillä…)
• Onni on vanheta läheisten ja ystävien seurassa: Yhdessä tekemistä, turvallinen tapaaminen tai yhteinen kahvihetki kuvapuhelulla läheisten tai ystävien kanssa.
• Onni on vanheta virikkeellisessä ympäristössä: Millaiset virikkeet tuovat iloa arkeen? (Liikunta, harrastukset, käsityöt, aivojumppa…)

 

Haasteen järjestävät Vetovoimainen kotihoito, Vetovoimainen vanhustyö, Veto- ja pitovoimaan kotihoitoon, Pa-Mu, KEMUSOTE ja Hyvissä handuissa himassa -hankkeet.

Lue lisää:
https://vetojapitokotihoito.samk.fi/
https://vetovoimainenvanhustyo.fi/
https://essote.fi/vetovoimainenkotihoito
https://www.jamk.fi/fi/reportronic-project/?projectnum=511014
https://www.jamk.fi/fi/Tutkimus-ja-kehitys/projektit/kemusote/tyohyvinvoinnin_tuki/
https://www.metropolia.fi/fi/tutkimus-kehitys-ja-innovaatiot/hankkeet/hyvissa-handuissa-himassa Kuvauslupa Veto Ja Pitovoimaa Logo RGB Sähköiset Vipuvoimaa Yhtkump

Jaa tämä sivu

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella on nähtävissä ensimmäinen alumninäyttely URA I.

Ensimmäinen alumninäyttely tuo esiin kuvataiteilijoiden urapolkuja

Kankaanpään Taidekoulun kampuksella järjestettävä ensimmäinen alumninäyttely URA I kokoaa yhteen Kankaanpäästä valmistuneita kuvataiteilijoita.

Christabel Fernando palkittiin vuoden kansainvälisenä opiskelijana.

Määrätietoisesti kohti unelmaa – opiskelijasta yrittäjäksi

Raumalla asuva Christabel Fernando rakentaa määrätietoisesti omaa uraansa yrittäjänä. SAMKin International Business -tutkinto-ohjelmasta valmistuneen Fernandon polkua ovat muovanneet opinnot, työura ja vahva kiinnostus yrittäjyyteen.

Kuvassa on SAMKin opiskelijoita kansainvälisten opiskelijoiden Welcome Week -viikolta.

Syksyn haut käynnistyivät – SAMKissa haussa kymmenen tutkinto-ohjelmaa

Syksyn hakuajat alkoivat tänään. Haut päättyvät 10.9.2026 klo 15.00. SAMKissa on tarjolla kymmenen koulutusta, joiden opinnot alkavat vuoden 2027 alussa.