Liiketalouden opiskelija Saraa kiinnostaa tulevaisuudessa yrittäjyys

Sara Yli-Kärkelä päätyi SAMKiin opiskelemaan luovaa markkinointia. Hän on nyt toisen vuoden tradenomiopiskelija, ja hän on viihtynyt SAMKissa hyvin. Sara haluaisi tehdä tulevaisuudessa markkinointia jollekin yritykselle.

Nuori nainen istuu katsomassa kannettavaa tietokonetta.

Sara opiskelee SAMKin Porin kampuksella.

Opinnot ovat tuntuneet Saralle sopivan haastavilta ja tehtävien aikatauluissa Sara pysyy yksinkertaisesti niin, että hän aloittaa tehtävät ajoissa. Ensimmäisenä vuonna oli markkinoinnissa useita käytännön tehtäviä, muun muassa yritysten kiinnostuksen selvitystä rekrytointimessuille ja asiakastyytyväisyyskyselyiden tekeminen. Luovan markkinoinnin toisen vuoden opintojaksojen tehtävinä on ollut esimerkiksi erilaisia PowerPoint-esityksiä, asiakasprojekteja ja ryhmätöitä. Tenttejä on huomattavasti vähemmän kuin toisella asteella.

Sara saa tasapainotettua arjen ja opiskelun hyvin. Vapaa-ajallaan hän käy salilla ja pelaa sählyä.

– SAMKissa lempiopintojaksoni on ollut yrittäjyyden perusteet. Se on antanut hyvät lähtökohdat ja taidot toiseen tulevaisuuden haaveeseeni olla personal trainer -yrittäjä.

Saran mukaan SAMK on todella hyvä korkeakoulu näinkin pienellä paikkakunnalla.

– Täällä voi olla oma itsensä ja ilmaista itseään vapaasti. Porukkaan on helppo päästä mukaan.

Sara opiskeli Jyväskylän Lyseon lukiossa ja pääsi lukiotodistuksella SAMKiin opiskelemaan, mutta hän kävi myös valintakokeissa. Sara vertaili lukiossa ja ammattikorkeakoulussa opiskelun eroja. Suurimmat erot olivat ne, että ammattikorkeakoulussa tuntuu olevan rennompaa ja kaikkiin elämäntilanteisiin löytyy varmasti sopiva suoritustapa. Ammattikorkeakoulussa on opiskelijalla enemmän vastuuta ja ajanhallinnan hallitseminen on tärkeä taito.

Lue lisää liiketalouden opinnoista Nuori nainen seisoo syksyisten lehtipuiden alla.

Sara Yli-Kärkelä

  • opiskelee liiketalouden tutkinto-ohjelmassa
  • suuntautunut luovaan markkinointiin
  • toisen vuoden opiskelija

Jaa tämä sivu

Jari Multisilta (vas.), Marjo Kaartinen ja Lauri Inna allekirjoittivat aiesopimuksen.

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK käynnistävät avaruusteknologiayhteistyön

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK allekirjoittivat perjantaina aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa. Yhteistyön nimeksi tulee PoriSat.

Pia Lamminen (vas.) ja Anu-Mari Elohaka pitävät polkuopintoja hyvänä väylänä hakeutua tutkinto-opiskelijaksi.

Polkuopinnot – vaihtoehtoinen reitti tutkinto-opiskelijaksi

Polkuopinnot ovat avoimen ammattikorkeakoulun opintoja, joiden ideana on päästä tutkinto-opiskelijaksi tietyn opintokokonaisuuden suorittamisen jälkeen.

Neea Setälä halusi jatkaa merkonomiopintojen jälkeen tradenomiksi kotikaupungissaan Porissa.

Neea Setälän matka merkonomista tradenomiksi

Neea Setälä on ensimmäisen vuoden tradenomiopiskelija. Neean polku alkoi peruskoulun yhdeksännellä luokalla, kun piti ajatella jatko-opintoja. Hänellä oli kaksi vaihtoehtoa, joko jatkaa lukioon tai suunnata ammatillisten opintojen suuntaan. Hän valitsi merkonomiopinnot.