Arene: Yli sadalla tuhannella hakijalla edessä tärkeä valintakoekevät

Yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen valintakokeet lähestyvät. Suurin osa yliopistojen kokeista järjestetään 24.5.–11.6. ja ammattikorkeakoulujen AMK-valintakoe 31.5.–9.6.

Tietokoneen näppäimistö.

Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haki kevään toisessa yhteishaussa 157 800 hakijaa, mikä on 6 100 enemmän kuin viime vuonna. Jopa yli sadalla tuhannella hakijalla on siis edessään tulevaisuutta määrittävä valintakoekevät. Sen vuoksi koko yhteiskunnalta tarvitaan yhteishenkeä ja tarkkoja koronantorjuntatoimia, jotta hakijat pysyvät terveinä ja valintakokeet onnistuvat.

Korkeakoulut ja opiskelijajärjestöt* vetoavat yhdessä, että kaikki suomalaiset noudattaisivat voimassa olevia koronarajoituksia ja THL:n yleisiä ohjeita koronavirukselta suojautumiseen.

– Vaikka kesä lähestyy ja rajoitukset hellittävät, pyydämme teitä kuitenkin muistamaan suuren hakijajoukon, joille valintakokeet ovat hyvin tärkeä hetki, toteavat opiskelijajärjestöt.

– Toimimalla yhdessä fiksusti ja vastuullisesti voimme vaikuttaa siihen, että epidemiatilanne ei pahene ja hakijat pystyvät rauhassa valmistautumaan kokeisiin, korostavat Unifin opetusvararehtorikokousten puheenjohtaja Petri Suomala ja Arenen toiminnanjohtaja Petri Lempinen.

Vaikka kokeiden turvatoimet ovat tarkat, tarvitaan koko yhteiskunnan panostusta, jotta koronatartunnat saadaan laskemaan kevään aikana.

Korkeakoulujen yhteishauissa haetaan syksyllä 2021 alkaviin koulutuksiin. Yhteishakujen tulokset julkaistaan viimeistään 9.7.

 


Jaa tämä sivu

SuomiAreenan tilaisuus Porin kaupungintalon sisäpihalla, kameramies seisoo selin etualalla, taustalla keskustelijat.

SAMK mukana SuomiAreenassa avaruusteknologian, osaamisen ja kestävän tulevaisuuden teemoilla

SAMK on mukana SuomiAreenassa Porissa 23.–26.6.2026. SAMK osallistuu viikon aikana sekä Kansalaistorin ohjelmaan että SuomiAreenan suureen avaruuspäivään, jossa pohditaan avaruusteknologian mahdollisuuksia ja Suomen roolia alan tulevaisuuden menestystarinana.

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra (oik.) ja NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez kuuntelivat opiskelijoiden esittelyjä avaruusaiheisista projekteista vierailullaan SAMKissa.

Kansainvälisiä avaruusalan edustajia vieraili Porissa – katso kuvagalleria

Entinen NASA-astronautti Tim Kopra, NASA HUNCH -ohjelman ohjelmapäällikkö Scott Rodriguez ja Houstonin pääkonsuli Stefan Lindström vierailivat Porissa tutustumassa alueen mahdollisuuksiin avaruusalan koulutuksen, tutkimuksen ja kansainvälisen yhteistyön kehittämisessä.

Pink roses.

SAMKista valmistui huhtikuussa yhteensä 118 opiskelijaa

SAMKista valmistui kaikkiaan 118. Valmistuneista 16 suoritti YAMK-tutkinnon. SAMK onnittelee kaikkia valmistuneita.