Arene: Yli sadalla tuhannella hakijalla edessä tärkeä valintakoekevät

Yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen valintakokeet lähestyvät. Suurin osa yliopistojen kokeista järjestetään 24.5.–11.6. ja ammattikorkeakoulujen AMK-valintakoe 31.5.–9.6.

Tietokoneen näppäimistö.

Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haki kevään toisessa yhteishaussa 157 800 hakijaa, mikä on 6 100 enemmän kuin viime vuonna. Jopa yli sadalla tuhannella hakijalla on siis edessään tulevaisuutta määrittävä valintakoekevät. Sen vuoksi koko yhteiskunnalta tarvitaan yhteishenkeä ja tarkkoja koronantorjuntatoimia, jotta hakijat pysyvät terveinä ja valintakokeet onnistuvat.

Korkeakoulut ja opiskelijajärjestöt* vetoavat yhdessä, että kaikki suomalaiset noudattaisivat voimassa olevia koronarajoituksia ja THL:n yleisiä ohjeita koronavirukselta suojautumiseen.

– Vaikka kesä lähestyy ja rajoitukset hellittävät, pyydämme teitä kuitenkin muistamaan suuren hakijajoukon, joille valintakokeet ovat hyvin tärkeä hetki, toteavat opiskelijajärjestöt.

– Toimimalla yhdessä fiksusti ja vastuullisesti voimme vaikuttaa siihen, että epidemiatilanne ei pahene ja hakijat pystyvät rauhassa valmistautumaan kokeisiin, korostavat Unifin opetusvararehtorikokousten puheenjohtaja Petri Suomala ja Arenen toiminnanjohtaja Petri Lempinen.

Vaikka kokeiden turvatoimet ovat tarkat, tarvitaan koko yhteiskunnan panostusta, jotta koronatartunnat saadaan laskemaan kevään aikana.

Korkeakoulujen yhteishauissa haetaan syksyllä 2021 alkaviin koulutuksiin. Yhteishakujen tulokset julkaistaan viimeistään 9.7.

 


Jaa tämä sivu

Kalastus on kulkenut Fetu Seppälän mukana läpi elämän tärkeänä vastapainona arjelle.

Fetu Seppälän tie rakennusinsinööriksi

Fetu Seppälä valmistui keväällä 2025 rakennusinsinööriksi tuotantopainotteiselta linjalta. Hänen tiensä alalle alkoi jo varhain ja johti lopulta vakituiseen työuraan satakuntalaisessa rakennusyrityksessä.

SAMKin opiskelijoita Porin kampuksen kirjastossa.

Kevään yhteishaku avaa tien oikeustradenomiksi

SAMK laajentaa koulutustarjontaansa uudella oikeustradenomin hakukohteella. Opinnot suoritetaan kokonaan verkkototeutuksena, mikä mahdollistaa opiskelun esimerkiksi työn tai muun elämän rinnalla. Oikeustradenomin opinnoissa perehdytään useisiin eri oikeudenaloihin sekä julkisoikeuden että yksityisoikeuden puolelta.

Jonna Yli-Anttila astuu ambulanssin kyytiin.

Sairaanhoitajan koulutus avasi ovet työelämään ja loi hyvän pohjan jatkokoulutukselle

Jonna Yli-Anttila työllistyi heti harjoittelun päätteeksi Satasairaalan päivystykseen sairaanhoitajan tehtäviin. Siellä vierähti lähes kymmenen vuotta, jonka jälkeen hän päätti jatkokouluttautua ensihoitajaksi. Nykyisin hän työskentelee ambulanssissa hoitotason ensihoitajana.