OpenSAMK toi jälleen toisen asteen opiskelijoita kampukselle

SAMKissa vietettiin avoimia ovia eli OpenSAMK-tapahtumaa Porissa. Kävijöillä oli mahdollisuus tutustua koulutustarjontaan ja saada opiskelijoilta vastauksia mieltä askarruttaviin kysymyksiin eri koulutusaloista ja opiskelusta yleisesti.

Opiskelijoita kampuksen ala-aulassa.
OpenSAMKissa toisen asteen opiskelijat pääsivät tutustumaan SAMKin koulutuksiin.

OpenSAMK eli avoimien ovien päivä järjestettiin jälleen Porin kampuksella. Tapahtumassa esiteltiin kattavasti SAMKin tutkintotarjontaa toisen asteen opiskelijoille sekä opettajille ja uraohjaajille. OpenSAMKiin osallistui kävijöitä eri puolilta Satakuntaa.

Tapahtumassa oli aikaisempien vuosien lailla tutkinto-ohjelmien ja koulutusten esittelyä, opiskelijahaastatteluja ja oppimisympäristöihin tutustumista. OpenSAMKin aikana järjestettiin myös opoille opoinfo, jossa oli mukana erilaisia puhujia.

Katse tulevaisuuteen kyltti.
OpenSAMK järjestettiin Porissa lokakuun lopussa.

Nykyiset opiskelijat keskeisessä roolissa

OpenSAMKissa keskeisessä roolissa olivat nykyiset opiskelijat, jotka esittelevät koulutuksia ja kertoivat opinnoistaan pisteillään sekä haastattelussa. Opiskelijat vetivät myös opastettuja kierroksia robotiikan ja konetekniikan laboratorioon.

SAMK rollup.
OpenSAMKissa kävi useampi sata vierailijaa.

Jaa tämä sivu

Jari Multisilta (vas.), Marjo Kaartinen ja Lauri Inna allekirjoittivat aiesopimuksen.

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK käynnistävät avaruusteknologiayhteistyön

Porin kaupunki, Turun yliopisto ja SAMK allekirjoittivat perjantaina aiesopimuksen, jonka tavoitteena on kehittää Satakunnassa avaruusteknologiaa hyödyntävää koulutusta, tutkimusta ja innovaatiotoimintaa. Yhteistyön nimeksi tulee PoriSat.

Pia Lamminen (vas.) ja Anu-Mari Elohaka pitävät polkuopintoja hyvänä väylänä hakeutua tutkinto-opiskelijaksi.

Polkuopinnot – vaihtoehtoinen reitti tutkinto-opiskelijaksi

Polkuopinnot ovat avoimen ammattikorkeakoulun opintoja, joiden ideana on päästä tutkinto-opiskelijaksi tietyn opintokokonaisuuden suorittamisen jälkeen.

Neea Setälä halusi jatkaa merkonomiopintojen jälkeen tradenomiksi kotikaupungissaan Porissa.

Neea Setälän matka merkonomista tradenomiksi

Neea Setälä on ensimmäisen vuoden tradenomiopiskelija. Neean polku alkoi peruskoulun yhdeksännellä luokalla, kun piti ajatella jatko-opintoja. Hänellä oli kaksi vaihtoehtoa, joko jatkaa lukioon tai suunnata ammatillisten opintojen suuntaan. Hän valitsi merkonomiopinnot.