Kuvataiteen opiskelijoiden joulunäyttelystä tuli Art Positivo 2020

Kankaanpään kuvataiteen opiskelijoiden vuosittainen joulunäyttely toteutetaan tänä vuonna poikkeuksellisesti virtuaaligalleriana Instagramissa ja SAMK Porin kampuksen Taidekäytävällä.

Kaksi naista ripustaa taideteosta SAMKin Porin kampuksen taidekäytävällä.

Art Positivo 2020 -näyttely on esillä Instagramin lisäksi SAMKin Porin kampuksen Taidekäytävällä.

Pohjois-Satakunnan heikentyneen koronatilanteen vuoksi Kankaanpään näyttelyosuus siirtyy alkavaksi tammikuussa 2021, tilanteen niin salliessa. Joulunäyttelystä muokkautunut ja digitaaliseen formaattiin sopeutuva Art Positivo 2020 kokoaa yhteen kuvataiteen eri vuosikurssien opiskelijoiden töitä.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun taiteen ja yleisön kohtaamista joudutaan rajoittamaan turvallisuussyistä. Viime kevään korona-aallon saattelemana kuvataiteen ensimmäisen vuosikurssin opiskelijat tuottivat Taideviikon taidenäyttelyn kaupunkitilaan lasien ja vitriinien taakse. Nyt toisen aallon harjalla, toisen vuosikurssin opiskelijat kutsuvat katsojaa digitaalisen etäisyyden ja näyttöruudun takaa.

Art Positivo -näyttely on kokonaisuudessaan tuotettu kuvataiteen opiskelijoiden oppimisprosessina, osana galleriatoiminnan kurssia. Teoksia näyttelyyn on kerätty kaikilta vuosikursseilta.

SAMKin Porin kaupuksella on esillä on pieni maistiainen teoksista ja eri tekniikoista. Instagramista löytyy lisäksi grafiikkaa, digitaalista ja perinteistä maalausta, veistoksia ja pieniä installaatiota. Yhteistä teemaa näyttelylle ei ole asetettu, vaan jokainen tekijä tuo omaa henkilökohtaista ilmaisuaan esille tutussa mutta tilanteeseen muokkautuneessa konseptissa.

Teosten kautta näyttely kulkee soljuvasi fiktion, fantasia, fiksaation ja olemassa olevien fasiliteettien rajapinnoilla. Kalle Pienimäeltä @kpienimaki, löytyy @artpositivo -galleriasta utuisen tuttua maisemamaalausta, Jenni Nevanjoki @jenninevanjoki rikkoo ja rosottaa maiseman konseptia hieman abstraktimpaan ja tilallisempaan suuntaan. Iina Vartijan @iinavartia työt ovat sympaattisia, kineettisiä pieninstallaatioita.

 



 

Lisää kiinnostavia teoksia ja tekijöitä Instagramissa @artpositivo.

Jaa tämä sivu

SAMKissa on tällä hetkellä kymmenen laillistujaa, joille on tehty henkilökohtaiset opetussuunnitelmat. Artikkelissa haastateltu Getrude Kamamba on kuvassa "tutkittavana".

Kansainvälisille sairaanhoitajille sujuvampi tie suomalaiseen työelämään

Suomalaisen terveydenhuollon osaamista vahvistetaan uudenlaisella yhteistyöllä. SAMK on mukana hankkeissa, joissa kehitetään toimintamalleja EU/ETA-maiden ulkopuolella sairaanhoitajan tutkinnon suorittaneille henkilöille.

Sopimuksen allekirjoitustilaisuudessa olivat osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta (vas.), kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi sekä Vatajankosken toimitusjohtaja Pekka Passi.

Vatajankoski rakentaa SAMKin kanssa kestävää energia-alan osaamista

SAMK ja Vatajankoski ovat solmineet yhteistyösopimuksen, joka tähtää osaamisen vahvistamiseen ja yhteisten kehityshankkeiden toteuttamiseen.

CERNin edustajat Jan Janke (vasemmalla) ja Matthias Braeger saapuivat Poriin viime vuoden lopulla tutustumaan tiloihin ja keskustelemaan tapahtuman järjestelyistä. Kuvassa myös tapahtumaa koordinoiva opettaja Sara Kfouri Koskinen SAMKIsta.

CERN Spring Campus ensi kertaa Suomeen – SAMK isännöi tapahtumaa toukokuussa

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus CERN järjestää vuotuisen CERN Spring Campus -tapahtuman ensi kertaa Suomessa. Toukokuussa 2025 SAMK isännöi tätä merkittävää kansainvälistä tapahtumaa, joka keskittyy tietojenkäsittelytieteisiin ja moderniin teknologiaan.