Kolumni: Koulutuksella ja hoidon laadulla on merkittävä yhteys

Etenevät muistisairaudet ovat merkittävä kansanterveydellinen ja -taloudellinen haaste. Muistisairaiden määrä kasvaa maailmanlaajuisesti väestön ikääntyessä. Suomessa on jo pitkään tutkittu ja kehitetty muistisairauksien tietotaitoa.

PaiviKankaanranta SariTeeri in China

Edellytykset muistisairaiden laadukkaalle hoidolle ovat olemassa.

Edellytykset muistisairaiden laadukkaalle hoidolle ovat olemassa. Hyvän hoidon edellytyksenä on osaava, muistisairauksiin koulutettu hoitohenkilökunta. Jo pienikin hoitokäytännön muutos vähentää merkittävästi hoidon kustannuksia ja parantaa muistisairaan elämänlaatua.

Jokaisen muistisairaiden kanssa toimivan ammattilaisen tulee tuntea kokonaisvaltaisen hoidon periaatteet. Hoitoon liittyy myös erityisiä eettisiä kysymyksiä, kuten itsemääräämisoikeus ja sen rajoittaminen, joihin liittyvä ammatillinen osaaminen on tärkeää.

Nämä asiat puhuttavat myös Kiinassa, jossa koulutimme viime syyskuussa noin 50 vanhustyön ammattilaista hoitoapulaisesta korkeakoulutettuun. Koulutukseen osallistuneet olivat Changzhoun eri alueilta sairaaloista, vanhainkodeista ja palvelutaloista sekä julkiselta että yksityiseltä sektorilta.

Osallistujat olivat kiinnostuneita suomalaisista hoitokäytännöistä. Ryhmän kanssa kävimme läpi muistisairauksien eri muotoja, hoitosuosituksia ja ihmislähtöisen hoidon periaatteita asiakkaan elämäntarinan pohjalta. Kiinalaiset olivat kiinnostuneita myös muistisairauksien ennaltaehkäisystä.

Opettajina koimme, että gerontologista asiantuntemustamme arvostettiin. SAMKilla on pitkäaikainen näyttö gerontologisen koulutuksen kehittämisessä ja toteuttamisessa. Tarjolla on sekä Bachelor- että Master-tason koulutusta. Koulutuksella ja hoidon laadulla on merkittävä yhteys.

Vanhustyön opettajat Päivi Kankaanranta ja Sari Teeri

Kirjoittajat

Kirjoittajista Päivi Kankaanranta (vas.) on lehtori, geronomikoulutuksen opetussuunnitelmavastaava ja Sari Teeri on yliopettaja ja vanhustyön ylemmän AMK-tutkinnon opetussuunnitelmavastaava.

SAMK TWITTERISSÄ

Jaa tämä sivu

Yhteistyökorkeakoulujen hallitukset ja ylin johto kokoontuivat Seinäjoelle arvioimaan saavutettuja tuloksia sekä linjaamaan uusia tavoitteita tuleville vuosille.

Centria, SAMK ja SEAMK syventävät strategista yhteistyötään

Centria-ammattikorkeakoulun, Satakunnan ammattikorkeakoulun ja Seinäjoen ammattikorkeakoulun välinen yhteistyö tiivistyy. Ammattikorkeakoulut suunnittelevat yhteisiä tutkinto-ohjelmia ja ristiinopiskelua lisätään.

Insinööriopiskelijoita luokkatilanteessa Porin kampuksella.

Kasvu jatkuu – SAMKista valmistui ennätysmäärä opiskelijoita myös vuonna 2025

SAMKista valmistui vuonna 2025 jälleen uusi ennätysmäärä opiskelijoita. Valmistuneiden määrä on noussut jo useana vuonna peräkkäin.

Osastopäällikkö Niko Näppi seisoo Powerin liikkeessä kodinkoneiden edessä.

Tradenomiopiskelijasta osastopäälliköksi

Niko Näppi koki tradenomiopintojen valinnan yksiselitteisenä ja työskentelee nyt Power Porin osastopäällikkönä. SAMKissa opiskelu vahvisti hänen varmuutensa siitä, että myynti ja markkinointi ovat hänelle oikea ala.