Haku SAMKiin käynnistyi – tarjolla uutena SAMK Master School

Kevään yhteishakuaika suomenkielisiin tutkintoon johtaviin koulutuksiin on käynnissä. Haku jatkuu 25.3.2025 asti. SAMKissa on tarjolla yhteensä 34 koulutusta.

SAMKin opiskelijoita luokkahuoneessa.
Kaikki keväällä haussa olevat opinnot käynnistyvät syksyllä 2025.

SAMKissa on hakukohteina yhteensä 30 AMK-tutkinto-ohjelmaa, joista kymmenen toteutetaan monimuotona ja neljä verkkokoulutuksena. Lisäksi haussa on neljä Master School -tutkinto-ohjelmaa.

Aloituspaikkoja syksyllä 2025 alkavaan AMK-tutkintoon johtavaan suomenkieliseen koulutukseen on yhteensä noin 1 000 ja Master School -tutkinto-ohjelmaan noin 250.

– Päivätoteutuksissa tarjonnassa on 16 hakukohdetta insinööristä kuvataiteilijaan ja liiketaloudesta hoitotyöhön. Aloituspaikkoja suomenkielisissä ohjelmissa on yli 500 ja englanniksi toteutettavissa ohjelmissa yli 400 eli yhteensä lähes 1000 päivätoteutusten aloituspaikkaa, sanoo opetuksen vararehtori Timo Mattila.

Englanninkieliset tutkintoon johtavat koulutukset olivat haussa jo aiemmin tänä keväänä.

SAMK Master School kokoaa suomenkieliset YAMK-opinnot yhdeksi kokonaisuudeksi

Uusi SAMK Master School kokoaa yhteen suomenkieliset YAMK-tutkinto-ohjelmat ja tarjoaa opiskelijoille joustavan tavan kehittää osaamistaan. Master School tukee opiskelijoiden ammatillista kasvua ja laajaa osaamisen kehittämistä muuttuvan työelämän tarpeisiin.

Opinnot koostuvat vuorovaikutteisesta etäopiskelusta, verkkotapaamisista, ryhmätyöskentelystä ja itsenäisestä opiskelusta. Suurimman osan opinnoista voi suorittaa täysin verkossa. Opiskelijoilla on laajat mahdollisuudet valita opintojaksoja eri tutkintojen tarjonnasta ja rakentaa itselle sopiva osaamiskokonaisuus.

– Opintojen valinta on pyritty tekemään mahdollisimman helpoksi. Aiemminkin opiskelijat ovat voineet sisällyttää vapaasti valittaviin opintoihinsa opintojaksoja esimerkiksi toisten ammattikorkeakoulujen tai yliopistojen tarjonnasta. Nyt tämä mahdollisuus on viety uudelle tasolle, kun neljän eri tutkinnon opintojaksot on integroitu samaan opetussuunnitelmaan, sanoo ohjauksen ja opetussuunnitelmatyön koordinaattori Mari Linna.

Jaa tämä sivu

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

SAMKissa on tällä hetkellä kymmenen laillistujaa, joille on tehty henkilökohtaiset opetussuunnitelmat. Artikkelissa haastateltu Getrude Kamamba on kuvassa "tutkittavana".

Kansainvälisille sairaanhoitajille sujuvampi tie suomalaiseen työelämään

Suomalaisen terveydenhuollon osaamista vahvistetaan uudenlaisella yhteistyöllä. SAMK on mukana hankkeissa, joissa kehitetään toimintamalleja EU/ETA-maiden ulkopuolella sairaanhoitajan tutkinnon suorittaneille henkilöille.

Allekirjoitustilaisuuteen osallistuivat Boliden Harjavallan toimitusjohtaja Antti Kontiainen (vas.), Talent Acquisition Partner Noora Jönkkäri sekä SAMKista osaamisaluejohtaja Heikki Haaparanta ja kumppanuuspäällikkö Tanja Vaitiniemi.

Yhteistyöllä uusia mahdollisuuksia: Boliden Harjavalta ja SAMK syventävät kumppanuuttaan

Boliden Harjavalta ja Satakunnan ammattikorkeakoulu (SAMK) ovat allekirjoittaneet kumppanuussopimuksen. Sopimus vahvistaa pitkään jatkunutta kumppanuutta, joka keskittyy erityisesti prosessi- ja materiaalitekniikan korkeakoulutukseen ja sen kehittämiseen.