CERN Spring Campus ensi kertaa Suomeen – SAMK isännöi tapahtumaa toukokuussa

Euroopan hiukkasfysiikan tutkimuskeskus CERN järjestää vuotuisen CERN Spring Campus -tapahtuman ensi kertaa Suomessa. Toukokuussa 2025 SAMK isännöi tätä merkittävää kansainvälistä tapahtumaa, joka keskittyy tietojenkäsittelytieteisiin ja moderniin teknologiaan.

CERNin edustajat Jan Janke (vasemmalla) ja Matthias Braeger saapuivat Poriin viime vuoden lopulla tutustumaan tiloihin ja keskustelemaan tapahtuman järjestelyistä. Kuvassa myös tapahtumaa koordinoiva opettaja Sara Kfouri Koskinen SAMKIsta.
CERNin edustajat Jan Janke (vasemmalla) ja Matthias Braeger saapuivat Poriin viime vuoden lopulla tutustumaan tiloihin ja keskustelemaan tapahtuman järjestelyistä. Kuvassa myös tapahtumaa koordinoiva opettaja Sara Kfouri Koskinen SAMKIsta.

Suomalaisilla opiskelijoilla on ensimmäistä kertaa ainutlaatuinen tilaisuus osallistua tähän arvostettuun tapahtumaan ja tutustua CERNin (European Organisation for Nuclear Research) huippututkimukseen ja -teknologiaan. SAMKissa järjestettävän viisipäiväisen tapahtuman tavoitteena on inspiroida ICT-alan opiskelijoita, sekä esitellä CERNin tarjoamia uramahdollisuuksia ja ajankohtaista tutkimusta. Luentosarja järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2014. Mukaan odotetaan sekä AMK-tutkintoa että YAMK-tutkintoa suorittavia opiskelijoita.

– On hienoa olla ensimmäinen suomalainen korkeakoulu, joka saa isännöidä CERN Spring Campus -tapahtumaa. SAMKin opiskelijat saavat opiskella CERNin huippuosaajien ohjauksessa ja tutustuvat samalla CERNin tarjoamiin harjoittelumahdollisuuksiin. Tapahtuma on myös vahva osoitus siitä, että SAMK rakentaa aktiivisesti yhteistyötä eurooppalaisten korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten kanssa, sanoo SAMKin rehtori, toimitusjohtaja Jari Multisilta.

Ainutlaatuisia yhteyksiä SAMKin, CERNin ja maailmanlaajuisen tiedeyhteisön välille

Tapahtuman opetussuunnitelma on suunniteltu siten, että teoreettiset luennot yhdistyvät käytännön harjoituksiin. Luennoitsijoina toimivat CERNin insinöörit ja muut asiantuntijat, jotka työskentelevät tietotekniikan, fysiikan tai muiden vastaavien alojen parissa. He kehittävät infrastruktuuria, joka mahdollistaa maailmanlaajuista yhteistyötä tekevien tieteilijöiden työskentelyn suuren hadronitörmäyttimen (LHC) ja muiden CERNin tutkimusprojektien parissa.

Ohjelmassa on luentoja, jotka käsittelevät muun muassa tietojenkäsittelytieteen innovaatioita, uusimpia teknologioita ja niiden käytännön sovelluksia teollisissa tai tutkimuksellisissa yhteyksissä. Lisäksi opiskelijoille järjestetään hackathon, jonka tavoitteena on haastaa osallistujat soveltamaan oppimaansa käytännössä ja luomaan ratkaisuja todellisiin ongelmiin. Tapahtuman päätteeksi järjestetään myös koe, jossa arvioidaan ohjelman aikana käsiteltyjen keskeisten käsitteiden ymmärtämistä.

– Spring Campus ilmentää CERNin arvoja kansainvälisestä yhteistyöstä koulutuksen ja kulttuurivaihdon avulla. Tapahtuma on tuonut yhteen satoja opiskelijoita jakamaan intohimomme fysiikkaan ja tietotekniikkaan – ja inspiroimaan tulevaisuuden tieteentekijöitä ja insinöörejä, sanoo CERN Spring Campus -konseptin perustaja Derek Mathieson.

Luentojen ja käytännön harjoitusten lisäksi opiskelijat saavat mahdollisuuden verkostoitua CERNin ammattilaisten ja muiden eri maista tulevien kansainvälisten opiskelijoiden kanssa.

Tarkoituksena on vahvistaa yhteistyötä, luoda pysyviä yhteyksiä SAMKin, CERNin ja maailmanlaajuisen tiedeyhteisön välille sekä avata ovia uusille tutkimusmahdollisuuksille ja yhteistyölle.

CERN Spring Campus -tapahtuma järjestetään 5.–9.5.2025.

Lisätiedot tapahtumasta: Sara Kfouri Koskinen, 044 710 3078, sara.2.kfouri.koskinen@samk.fi

Jaa tämä sivu

SAMK on järjestänyt SuomiAreena-keskusteluja myös aiempina vuosina.

SAMK on mukana SuomiAreenassa

SAMK osallistuu 24.–27.6.2025 järjestettävään SuomiAreenaan. SAMKilla on Kansalaistorilla teltta, jossa on päivittäin vaihtuvia teemoja. Lisäksi SAMK on mukana järjestämässä keskustelua "Suomi elää Länsirannikosta".

SAMKissa on ollut kesätyössä kuusi nuorta. Kuvassa heistä kaksi, Alina Kärki (vas.) ja Inka Jäntti.

Askel kohti työelämää – Kesätyöntekijät tutustuivat SAMKiin

Ammattikorkeakouluun töihin 15-vuotiaana? SAMKin Porin kampuksella on työskennellyt kuusi nuorta kesäkuun alussa.

Lähikuva: Satu Vaininne.

Työnohjaajakoulutus toi varmuutta, välineitä ja uutta intoa työhön

Kouluttautuminen on yksi parhaista tavoista pitää oma työ mielekkäänä ja merkityksellisenä, sanoo sosiaalialan lehtori Satu Vaininen. Satu on osallistunut SAMKin tarjoamaan työnohjaajakoulutukseen, joka syvensi osaamista, laajensi näkökulmia ja toi työhön uutta intoa.