SAMK palkitsi parhaat opinnäytetyöt

SAMKissa palkitaan parhaat opinnäytetyöt vuosittain järjestettävässä Osaaja-opinnäytetyökilpailussa neljässä eri sarjassa. Vuoden 2019 opinnäytetyökilpailuun osallistuivat kaikki vuoden 2018 aikana valmistuneet opinnäytetyöt, joiden arvosana on paras eli 5. Kilpailutöitä oli kaikkiaan 120. Osaajat palkittiin vuosittaisen publiikin eli valmistujaisjuhlan yhteydessä 14.6.2019.

12.6.2019 | Teksti: SAMK tiedotus

Osaaja-palkittuja SAMKin valmistujaisjuhlassa 14.6.2019 (Kuva Veera Korhonen)
Osaaja-palkittuja SAMKin valmistujaisjuhlassa 14.6.2019 (Kuva Veera Korhonen)

Ylempien ammattikorkeakoulututkintojen sarjaan osallistui 11 opinnäytetyötä, sosiaali- ja terveysalan sarjaan 40 työtä (joista 5 parityötä), tekniikan ja merenkulun sarjaan 27 työtä sekä liiketoiminnan ja kulttuurin sarjaan 42 työtä (joista 1 parityö).

Palkittujen töiden tiivistelmät löytyvät täältä:

Theseus

Selailtava versio Issuu-palvelussa

Ylempien ammattikorkeakoulututkintojen sarja

PALKITUT

Eero Karppinen: Osaamisen johtamisen kehittäminen asiantuntijaorganisaatiossa. Case Konsernipalveluyksikkö

  • Johtamisen ja palveluliiketoiminnan koulutusohjelma, ylempi AMK-tutkinto
  • Ohjaaja: Mari Suvanto

Sanna Kanervo: Tulevaisuuden apuvälinepalvelut

  • Hyvinvointiteknologian koulutusohjelma, ylempi AMK-tutkinto
  • Ohjaajat: Andrew Sirkka ja Sirpa Jaakkola-Hesso

Marika Koivisto: Valikoituminen toimivan rajapinnan kautta oikeaan perintämenettelyyn. Case: Perustäytäntöönpano

  • Johtamisen ja palveluliiketoiminnan koulutusohjelma, ylempi AMK-tutkinto
  • Ohjaajat: Simo Saarikko ja Eila Minkkinen

 

KUNNIAMAININTA

Maijariitta Karhulahti: Prosessissa – havaintoja kuvataiteilijan ammatinkuvasta työelämän murroksessa

  • Kuvataiteen koulutusohjelma, ylempi AMK-tutkinto
  • Ohjaajat: Hautala Päivi-Maria ja Heli Ryhänen

 

Sosiaali- ja terveysalan sarja

PALKITUT

Pia Halla: Toimintamalli Moip!-hankkeen avoimiin ryhmiin

  • Sosiaalialan koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Pasi Kumpulainen

Anja Poberznik: Therapeutic use of exoskeletons in spinal cord injury gait rehabilitation – a systematic literature review

  • Degree Programme in Pysiotherapy
  • Ohjaaja: Mari Törne

 

KUNNIAMAININNAT

Ella-Riikka Eskola & Essi Vesterinen: "Onlinesta offlineen – ohjeita unenhuollosta lukiolaisille". Opas lukioikäisten nuorten nukkumisesta ja ruutuajan käytöstä

  • Hoitotyön koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Elina Liimatainen-Ylänne

Jemiina Rintala: Laadukas ihopistonäyte – itseopiskelumateriaalia hoitotyön opiskelijoille

  • Hoitotyön koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Kristiina Kurittu

Helinä Männistö & Anna Raininko: Maahanmuuttajaperheiden kokemuksia äitiys- ja lastenneuvolapalveluista

  • Hoitotyön koulutusohjelma
  • Ohjaaja Elina Lahtinen

Meri Huhtanen: Kotiutustiimien toiminnan vertailu – Nokian kotiutustiimin kehittäminen

  • Vanhustyön koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Päivi-Maria Hautala

 

Tekniikan ja merenkulun sarja

PALKITUT

Panu Aikala: Telahiomakoneen hiontanesteen pH-arvon stabilointi/optimointi

  • Kone- ja tuotantotekniikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Teuvo Teinilä

Marjariitta Saarivirta: Autonomiset sukeltavat robotit pähkinänkuoressa

  • Automaatiotekniikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Mirka Leino

 

KUNNIAMAININNAT

Konsta Salmela: Käytännön harjoitusten integrointi SAMKin logistiikan koulutusohjelmaan

  • Logistiikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja Harri Heikkinen

Toni Merilehti: Vulkan-grafiikkarajapintatestin kehittäminen dEQP-testausympäristöön

  • Tieto- ja viestintätekniikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Ari Ekholm

Tanja Jalonen: Keräilyprosessin tehostaminen varastossa

  • Logistiikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Johanna Rastas-Tuominen

Tuomas Liuksiala: Paineilmatuotannon kehittäminen

  • Energia- ja ympäristötekniikan koulutusohjelma
  • Ohjaaja Pekka Sirén

 

Liiketoiminnan ja kulttuurin sarja

PALKITUT

Susan Österlund: Visuaalisen ilmeen suunnittelu pienyritykselle

  • Liiketalouden koulutusohjelma
  • Ohjaaja Kirsi Nurmi-Rantanen

Veera Kakko: Assessment of Licensing Opportunities in Singaporean Tea Market – Case Company X

  • Kansainvälisen kaupan koulutusohjelma
  • Ohjaaja Pathinee Tekajarin

KUNNIAMAININNAT

Sanni Kinnunen: Kiinalainen tapakulttuuri tutuksi: opas matkailuyrityksille

  • Matkailun koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Maaria Berg

Nina Laurila: Rekisteröidyn tavaramerkin oikea käyttö

  • Liiketalouden koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Simo Saarikko

Reija Nyman: Koulutusavustus. Täysi-ikäisen lapsen elatus eroperheessä

  • Liiketalouden koulutusohjelma
  • Ohjaaja: Minna Kuohukoski

 

SAMK SOSIAALISESSA MEDIASSA