Konetekniikan koulutus antaa laajat valmiudet työelämään
Konetekniikan koulutuksessa perehdytään monipuolisesti alueen yrityselämään. Koulutus on myös suunniteltu yhdessä työelämän edustajien kanssa.

Opiskelija Jarkko Selin valitsi konetekniikan koulutusohjelman, koska siitä saa hyvät valmiudet työelämään. Hän arvostaa sekä käytännönläheisiä laboratoriotunteja että vapaavalintaisten opintojen laajaa tarjontaa. Jarkko vietti viime kesän opiskellen, mutta tälle kesälle hänelle on tarjottu jo kahtakin eri harjoittelupaikkaa.
Katso koko video Jarkko Selinistä.
Lisää aiheesta
Bistro Bayn nuori yrittäjä vaihtoi koneet ruuanlaittoon ja ravintolan pyörittämiseen.
– Puhuttiin, että pitäisikö oikeasti laittaa oma ravintola. Voisihan sitä jahkailla vaikka kuinka pitkään – ja vanhana sanoa, että ”oishan sitä voinut”, kuvailee parin vuoden takaisia mietteitään Laura Yläkorpi.
SAMKissa on viime vuosina rakennettu opiskelijatyönä Volkswagen Kleinbusista sähköauto ja SMV-asuntovaunusta saunavaunu. Viimeisimpänä työnä sähköautoksi on valmistunut Volkswagen ”Kupla”.
Uusimmat uutiset
Luvialainen Lotta Ripatti on opiskellut SAMKissa aiemmin sosionomiksi (AMK). Hän erikoistui jo tuolloin seniori- ja vanhustyöhön. Vuosi sitten hän valmistui vanhustyön YAMK-koulutuksesta.
SAMK SOSIAALISESSA MEDIASSA
– Selvisin opiskelusta, vaikka kävin töissä ja minulla on kaksi pientä lasta. Opintoihin lähteminen vaatii motivaatiota, halua opiskella ja energiaa, kertoo vanhustyön YAMK-koulutuksesta valmistunut Lotta Ripatti. Hän suosittelee opintoja sellaisille ihmisille, jotka haluavat kehittää osaamistaan alalla, saada asioihin uusia näkökulmia ja syventää aiemmin opittuja asioita. #samk #vanhustyö
www.samk.fi
Luvialainen Lotta Ripatti on opiskellut SAMKissa aiemmin sosionomiksi (AMK). Hän erikoistui jo tuolloin seniori- ja vanhustyöhön. Vuosi sitten hän valmistui vanhustyön YAMK-koulutuksesta.