Elämäni vuonna 2025 – mitä sanoo automaatiotutkija
Mirka Leinon mielestä robotit ja automaatio helpottavat elämäämme ja antavat aikaa monille päivittäisiä rutiineja kiinnostavammille asioille. Pyysimme SAMKin Automaatio-tutkimusryhmän vetäjää kuvittelemaan tulevaisuutta vajaan kymmenen vuoden päähän.

Mirka Leino poseeraa kuvassa legorobottien kanssa. Alakoulun opettajille on opetettu niiden käyttöä opetuksessa.
Arki 2025?
"Jos lähden aamulla töihin, minun ei tarvitse ajaa autoa itse. Voi olla, että kyytiin tulee matkan varrelta muitakin, mutta auto hoitaa sen.
Töissä ei tarvitse kirjoittaa raportteja, kotona ei tarvitse pestä pyykkiä, imuroida – eikä tietysti käydä ruokakaupassakaan.
Ja jos käyn ruokakaupassa, niin käyn siellä tutustumassa uusiin tuotteisiin. Perustarvikkeet tulevat kotiin automaattisesti sitä mukaa kun ne kaapista loppuvat.
Töissä, kun raportin kirjoittaminen on ajankohtaista, alan ajatella asioita, jotka raporttiin pitää kirjoittaa. Teen samalla vaikka päiväkävelyn tai käyn joogasalilla tekemässä muutaman venytyksen ja sen jälkeen ehkä vähän jäsennän tekstiä ja lähetän valmiin raportin eteenpäin.
Sähköposteihin toivon saavani pian robottiavustajan. Se tunnistaa sähköpostit, joihin vastaaminen vaatii ajattelua ja tuo ne minulle näkyviin. Loput, kuten opiskelijoiden aikataulukyselyt, palaveriaikojen haun ja tiedostojen lähettämisen, se hoitaa itsenäisesti.
Työssä avustava robotti saisi myös automaattisesti kerätä to do -listaani ja perata sieltä kaikki automaattisesti tehtävät työt ja hoitaa ne itsenäisesti. Minulle se toisi ajastettuna ne tehtävät, joihin kaivataan ajattelua, ongelmanratkaisutaitoa, innovointia ja viestintäosaamista."
Lue lisää Leinon ajatuksia robotisaatiosta. (juttu tulossa)
Lisää aiheesta
Uusimmat uutiset
SAMK SOSIAALISESSA MEDIASSA
samkarit.samk.fi
Hyvinvointia Hybridisti -hankkeessa järjestettiin kaksi menestyksekästä teknologian pop up -tapahtumaa, ensimmäinen 5.5.2023 Metropolian kampuksella ja toinen 17.5.2023 Tampereen ammattikorkeakoul...