SAMK tietohallinto
Tietohallinto  ›  Palvelut ja ohjeet  ›  Kampuskohtaisia ohjeita  ›  Tekniikka ja merenkulku Pori  ›  Windows Terminal -ohje
Tulosta sivu

Tekniikka ja merenkulku Porin Windows Terminal Server -palvelin  (tp-wts-01.tp.samk.fi)

 

Ohje Windows Terminal Serverin käyttämiseen koulun koneilta. Yhdistämiseen on myös muita tapoja kuin tässä käytetty Windowsin Remote Desktop Connection ohjelma. Myöhemmin tulossa myös ohjeet terminal serverin käyttöön kotikoneelta.

Remote Desktop Connection -ohjelma löytyy Windows-koneelta Start-> Programs -> Accessories -> Remote Desktop Connection

Vanhemmille Windows-versioille voit ladata tämän ohjelman osoitteesta: http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/tools/RDCLIENTDL.mspx

Annetaan palvelimen osoitteeksi tp-wts-01.tp.samk.fi

Tämän jälkeen valitse options

Options valikosta General välilehdelle lisätään User name kohtaan tunnus  (= Samk tunnuksesi).  Tämän jälkeen voit  Save As... -kohdasta tallentaa asetukset esimerkiksi työpöydälle. Näin sinun ei tarvitse enää uudelleen määritellä asetuksia yhdistäessäsi vaan ohjelma yhdistää automaattisesti.

ts_login

Varmista, että User name -kohdassa on SAMK-tunnuksesi, lisää sitten salasana ja vaihda Log on to: -kohtaan AD (=SAMKin Windows-verkko)


Huomaa seuraavat asiat:

Jos suljet Terminal Server -istunnon sammuttamalla Remote Desktop Connection -ohjelman (tai verkkoyhteys katkeaa), ohjelmasi ja istuntosi jää palvelimelle auki.

Tällöin voit uudelleen avata istuntosi (myös toiselta koneelta) ja pääset jatkamaan töitäsi.

Älä kuitenkaan jätä istuntoasi pitkäksi aikaa auki, sillä ylläpito tekee palvelimelle ajoittain huoltoa ja ylläpitopäivityksiä, tällöin palvelimen käynnistyksen yhteydessä kaikki avoimet Remote Desktop -yhteydet katkeavat.

Uloskirjautuminen katkaisee aina istuntosi ja sulkee lopuksi Remote Desktop -istunnon.  Uloskirjautuminen tapahtuu valitsemalla Start -> Logoff.

Päivitetty: 08.04.2010
Jaa