SAMK  ›  Ajankohtaista  ›  Merenkulku 130 v: Luokituslaitos valvoo
Tulosta sivu

Luokituslaitos valvoo laivojen kuntoa

- Merenkulkua koskevia sääntöjä tulee jatkuvasti lisää, ja etenkin niitä syntyy tapahtuneitten vaurioitten perusteella. Turvallisuusjohtamisjärjestelmä ISM korostaa turvallisen merenkulun merkitystä, ja luokituslaitoksissa onkin havaittu, että säännöissä ei ole puutteita, vaan toisinaan sääntöjen noudattamisessa, totesi luokituslaitos Det Norske Veritasin vanhempi tarkastaja Frej Mattsson Rauman merenkulun koulutuksen 130-vuotistilaisuuden esitelmässään.

Luokituslaitokset tarkastavat uudisrakennukset. Laitos määrittelee rakentajan ja omistajan välisen sopimuksen. Sen sijaan varustamon ja luokan välillä ei rakennusvaiheessa ole sopimusta. Laivoihin myöhemmin tehtävistä muutoksista käydään jatkuvia neuvotteluja, onko niissä kyse telakan vai varustamon vastuulle tulevista töistä.

Liikenteessä olevien alusten luokitusperiodi on viisi vuotta. Uusintakatsastukset tehdään Mattssonin mukaan pala palalta kauden loppupuolella, ja katsastus laajenee viiden vuoden välein. Lisäksi tehdään vuosikatsastukset. 

DNV ja Lloyds ovat ainoat säätiöpohjaiset luokituslaitokset, ja muut ovat osakeyhtiöitä tai lippuviranomaisia. Mattssonin mukaan maailmassa on nyt liikaa luokituslaitoksia ja fuusioita on tulossa. Laitoksista 10 kuuluu IACS:ään, ja ne tarkastavat 95 prosenttia laivoista. Eri rekistereitä on kuitenkin 60.

Luokituslaitokset seuraavat tarkoin merenkulun onnettomuuksia. Syitä onnettomuuksiin on yleensä useita, mutta Mattssonin mukaan keskeisiä syitä ovat kontrollin puute ja inhimilliset tekijät.

 

Luokituslaitosten roolia merenkulussa selosti Raumalla merenkulun opiskelijoille DNV:n vanhempi tarkastaja Frej Mattsson (vas.), joka tässä keskustelee koulutusjohtaja Heikki Koiviston kanssa.

 

Jaa